ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΠΛΟ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΣΤΗ ΣΙΕΝΑ

Με μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός «έσπασε» την έδρα της Σιένα, νίκησε 82-75 και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έισι Λο, ο οποίος πήρε τον Ολυμπιακό στις πλάτες του μετά την αποχώρηση του Βασίλη Σπανούλη με 5 φάουλ και τους Πρίντεζη και Ντόρσεϊ να σκοράρουν κρίσιμα καλάθια, ο Ολυμπιακός κάλυψε τη διαφορά και πήρε τη σπουδαία νίκη.

Ολα τα λεφτά της αναμέτρησης ήταν η τέταρτη περίοδος. Δύο άστοχες επιθέσεις του Ζήση επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά (70-71), ο Λο σε ρόλο αντι-Σπανούλη έφερε τον Ολυμπιακό στο 75-73 και ο Πρίντεζης με τρίποντο 1:32 πριν το τέλος έθεσε γερές βάσεις για το break (73-78). Με καθαρό μυαλό και εξαιρετική άμυνα, η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς πήρε τη νίκη με 82-75 και... άνοιξε το σκορ στη σειρά των προημιτελικών της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 48-42, 66-58, 75-82

Σιένα: ΜακΚάλεμπ 15(1), Ζήσης 4, Άντερσεν 26(2), Ρακόσεβιτς 11(1), Καραρέτο, Θόρτον 4, Λαβρίνοβιτς, Ρες 2, Στόουνρουκ 6, Αραντόρι, Μος 5(1).

Ολυμπιακός: Χάινς 13, Άντιτς 4, Σπανούλης 15(1), Ντόρσεϊ 6, Κέσελ 8(2), Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 20(3), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης, Σλούκας, Λο 8.