Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ

Ο Φέτελ κέρδισε στο  Μπαχρέιν και πέρασε πρώτος στη βαθμολογία.

Ολοένα και πιο συναρπαστικό γίνεται το πρωτάθλημα στη Formula 1  και ο Φέτελ με τη Red Bull, είναι ο τέταρτος διαφορετικός νικητής σε 4 αγώνες. Ο Γερμανός δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής πανηγύρισε τη πρώτη του νίκη φέτος, στο Grand Prix του Μπαχρέιν, και τέθηκε επικεφαλής της βαθμολογίας. Ωστόσο την παράσταση έκλεψε η Lotus. Ο Κίμι Ράικονεν και ο Ρομαίν Γκροζάν έκαναν το 2-3 με τον Φιλανδό να διεκδικεί για ένα σημαντικό χρονικό διάστημα και τη πρώτη θέση! Τρία μονοθέσια με κινητήρα Renault βρέθηκαν έτσι στο βάθρο.

Ο άλλος πιλότος της Red Bull, Μαρκ Ουέμπερ, πήρε την τέταρτη θέση, ενώ στις επόμενες  ήταν ο νικητής της Κίνας Νίκο Ρόσμπεργκ (Mercedes) και ο Πολ ντι Ρέστα (Force India).

Κακή η εμφάνιση τηςMcLaren. Ο Τζένσον Μπάτον εγκατέλειψε, ενώ ήταν στην έβδομη θέση τέσσερις γύρους πριν από τον τέλος, ενώ ο Λιούις Χάμιλτον έχασε πολύτιμο χρόνο στα δύο πρώτα pit-stops, με αποτέλεσμα να τερματίσει μόλις όγδοος, πίσω από την Ferrari του Φερνάντο Αλόνσο.Ενατος ήταν ο Φελίπε Μάσα με το άλλο κόκκινο μονοθέσιο, ενώ ο Μίκαελ Σουμάχερ της Mercedes κατάφερε να πάρει τον τελευταίο βαθμό.

Αυτή ήταν η 22η νίκη του Φέτελ στην F1 και τούτο το αποτέλεσμα τον έφερε στην κορυφή του πρωταθλήματος οδηγών, με 53 βαθμούς. Ο Χάμιλτον είναι δεύτερος έχοντας 49, ενώ ο Ουέμπερ ανέβηκε τρίτος με 48. Πίσω του ακολουθούν οι Μπάτον και Αλόνσο με 43. Στους κατασκευαστές πέρασε πρώτη η Red Bull-Renault με 101 βαθμούς και έπονται McLaren-Mercedes με 92 και Lotus-Renault με 57.  Επόμενος αγώνας στις 13 Μαΐου στην Ισπανία.