ΕΚΛΟΓΕΣ 2012

ΑΠΟ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

«Η δημοσιογραφία σε πάει παντού», έλεγαν οι παλιοί. Ορισμένους τους πηγαίνει μέχρι τη Βουλή ή τουλάχιστον μέχρι την κάλπη.

Δεκάδες είναι οι δημοσιογράφοι που μετέχουν στα ψηφοδέλτια της 6ης Μαΐου. Υποψήφιοι με το ΠΑΣΟΚ είναι ο Θανάσης Χειμωνάς στην Α' Αθήνας, οι Πέτρος Ευθυμίου και Γιώργος Καστρινάκης στη Β' Αθήνας, η Εύα Καϊλή στην Α' Θεσσαλονίκης, ο Δημήτρης Καρύδης στην Α' Πειραιά, ο Κυριάκος Μαντούβαλος στη Β' Πειραιά, οι Δέσποινα Αφεντάκη, Αντώνης Λιάρος και Παντελής Ασπραδάκης στην Περιφέρεια Αττικής, η Σοφία Γιαννακά στην Αιτωλοακαρνανία, ο Διονύσης Μποτώνης στη Ζάκυνθο, η Χρύσα Αράπογλου στην Α' Θεσσαλονίκης, η Μαρία Καγκελίδου στη Β' Θεσσαλονίκης και ο Δημήτρης Κατσιπανέλης στην Πρέβεζα.

Υποψήφιοι με τη Νέα Δημοκρατία είναι ο Γιάννης Μιχελάκης στο Επικρατείας, οι Φωτεινή Πιπιλή και Μανώλης Μαυρομάτης στην Α' Αθήνας, οι Πάνος Παναγιωτόπουλος, Αργύρης Ντινόπουλος, Σοφία Βούλτεψη, Άννα Καραμανλή, Άδωνις Γεωργιάδης, Τάνια Ιακωβίδου στη Β' Αθήνας, η Μαρία Τσέγκα στην Α' Πειραιά, οι Κώστας Γκιουλέκας και Μελίνα Καραπαναγιωτίδου στην Α' Θεσσαλονίκης, η Χριστίνα Σερεπίσιου στην Αιτωλοακαρνανία, ο Γιάννης Ανδριανός στην Αργολίδα, οι Νατάσα Ράγιου και Δημήτρης Τριανταφυλλόπουλος στην Αχαΐα, ο Παντελής Μαραβέλιας στα Δωδεκάνησα, οι Σίμος Κεδίκογλου και Ματίνα Ρέτσα στην Εύβοια, ο Ζήσης Πάτσικας στην Ημαθία, οι Ελένη Κουντουράκη και Κώστας Παπαγεωργίου στο Ηράκλειο, η Κατερίνα Ζαχείλα στη Λάρισα, η Ελένη Βλάσση στο Λασίθι, ο Χρήστος Μπουκόρος στη Μαγνησία, ο Ερχάν Ιμάμ Μουσταφά στη Ροδόπη, η Φωτεινή Αραμπατζή στις Σέρρες και η Άρια Αγάτσα στη Βοιωτία (είχε εκλεγεί στην προηγούμενη Βουλή με το ΠΑΣΟΚ).

Στα ψηφοδέλτια του ΚΚΕ περιλαμβάνονται ο Νίκος Μπογιόπουλος στο Επικρατείας, οι Λιάνα Κανέλλη και Γιώργος Φιλιππάκης στην Α' Αθήνας, η Λούλα Καρατζά - Κονδύλια στη Β' Αθήνας, η Αθηνά Ζυμάρη στη Β' Πειραιά, ο Στάθης Κεραμυδάς στην Αχαΐα, ο Γιώργος Αντωνίου στην Αργολίδα και η Λαμπρινή Πίττακα στο Ηράκλειο.

Υποψήφιοι με το ΛΑΟΣ είναι ο Γιώργος Κύρτσος στο Επικρατείας και οι Κυριάκος Βελόπουλος στη Β' Θεσσαλονίκης, Δημήτρης Κωνσταντάρας στην Α' Αθήνας, Παναγιώτης Νιζάμης στη Β' Πειραιώς, Χρυσή Παπαδάκη στα Χανιά και Νίκος Πουρτσίδης στη Ροδόπη.

Στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας του ΣΥΡΙΖΑ περιλαμβάνονται οι Μανώλης Κυπραίος και Στάθης Σταυρόπουλος. Υποψήφιοι είναι επίσης οι Βασίλης Μουλόπουλος, Γιάννης Μαμουζέλος και Χρυσόστομος Στυλιανός στην Α' Αθήνας, οι Γεώργιος Παπαδόπουλος (Τετράδης) και Αντώνης Νταβανέλος στη Β' Αθήνας, ο Αθανάσιος Λαζαρίδης στη Β' Πειραιά, ο Νάσος Αθανασίου στην Περιφέρεια Αττικής, ο Ελευθέριος Αρβανίτης στην Α' Θεσσαλονίκης, η Αναστασία (Νατάσσα) Γκάρα στον Έβρο και ο Γιώργος Βαρεμένος στην Αιτωλοακαρνανία.

Επικεφαλής του Επικρατείας των Ανεξάρτητων Ελλήνων είναι ο Τέρενς Κουίκ, ενώ στο ίδιο ψηφοδέλτιο μετέχει και ο -προερχόμενος από το Πανελλήνιο Άρμα Πολιτών- Σωτήρης Στανωτάς. Ο πρόεδρος του «Άρματος», Γιάννης Δημαράς είναι υποψήφιος, στην Περιφέρεια Αττικής, ο Μάριος Βουτσίνος στο Λασίθι, η Ειρήνη Παπαγιάννη στην Καβάλα, ο Αθανάσιος (Σάκης) Παπαδημητρίου στη Δράμα, η Δέσποινα (Μπέττυ) Γιάννα στη Μαγνησία, ο Αθανάσιος Βλάχος στα Τρίκαλα, ο Γιώργος Χρυσικός στη Βοιωτία, ο Βασίλης Χήτος στα Ιωάννινα και ο Ευγένιος Παπαδόπουλος στην Πιερία.

Με τη Δημοκρατική Αριστερά κατεβαίνουν η Πόπη Διαμαντάκου (Επικρατείας) ο Μάκης Γιομπαζολιάς στην Α' Αθήνας, οι Γρηγόρης Ψαριανός, Παναγιώτης Παναγιώτου, Μυρσίνη Λιοναράκη και Ανδρέας Παπαδόπουλος στη Β' Αθήνας, ο Νίκος Τσώνης στη Μεσσηνία, ο Δάμων Δαμιανός στη Ροδόπη και η Βασιλεία Ζερβού στο Ηράκλειο.

Υποψήφιοι με τη Δημοκρατική Συμμαχία είναι οι Στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας της Δημοκρατικής Αριστεράς, υποψήφια είναι η Λίνα Κλείτου και ο Αδαμάντιος Σεϊτανίδης  στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας και ο Γιώργος Κοντογιάννης στη Β' Αθήνας.

Με την Κοινωνική Συμφωνία είναι υποψήφιοι η Φαίη Μπέη στην Α' Αθήνας, ο Αλέξανδρος Λυμπέρης στη Βοιωτία και η Μαρία Αλεξάκη στην Ευρυτανία.

Με την ΑΝΤΑΡΣΥΑ είναι υποψήφιοι οι Γιώργος Δελαστίκ και η Ματίνα Παπαχριστούδη στην Α΄ Αθήνας, οι Αθηνά Μος-Σύψα και ο Πέτρος Παπακωνσταντίνου στη Β' Αθήνας, οι Αναστάσιος Αναστασιάδης και Λεωνίδας Βατικιώτης στην Περιφέρεια Αττικής, οι Κατερίνα Θωίδου και Παναγιώτης Σηφογιωργάκης στη Β' Πειραιά, η Τριανταφυλλιά Πολίτη στην Α' Θεσσαλονίκης, η Σουλτάνα Κατσάνη στην Κορινθία, ο Γιώργος Παυλόπουλος στη Λακωνία, ο Νίκος Μανάβης στη Λέσβο, ο Ιωάννης Ελαφρός στη Φθιώτιδα, ο Νάσος Μπράτσος στη Σάμο, ο Πέτρος Πομώνης στη Ζάκυνθο και ο Θανάσης Σκαμνάκης στην Αχαΐα.

Στα ψηφοδέλτια των Οικολόγων Πράσινων βρίσκεται ο Γιώργος Καραμέρος στη Β' Αθήνας και ο Κώστας Καλογράνης στην Περιφέρεια Αττικής.

Με τη Χρυσή Αυγή κατεβαίνει ο Ηλίας Λέντζος στη Β' Αθηνών.

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια.

Υποβολή απάντησης

Παρακαλώ εισάγετε το σχόλιο σας εδώ.
Παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ.
Παρακαλώ εισάγετε το email σας εδώ.