ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

ΜΕ ΛΙΓΟΣΤΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ

Χαμηλές, ιδιαίτερα χαμηλές είναι οι προσδοκίες για διάκριση στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες για την Ελλάδα. Από τους Ολυμπιακούς της Ατλάντα το 1996 και μετά πρόκειται για την πιο άπειρη και «άγουρη» αποστολή που εκπροσώπησε ποτέ τη χώρα που γέννησε τους Αγώνες.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το άθλημα που χάρισε πολλές και μεγάλες διακρίσεις στην Ελλάδα από το 1992 μέχρι και το 2004, η Άρση Βαρών, εκπροσωπείται από μόνο έναν αθλητή! Εκτός των άλλων, η βαριά ατμόσφαιρα που δημιούργησαν τα περιστατικά με τους Δημήτρη Χονδροκούκη και του Βούλα Παπαχρήστου καθιστούν ακόμα πιο δύσκολο το έργο των μελών της ελληνικής αποστολής που πια αριθμεί 103 μέλη.

Οι ελληνικές ελπίδες για έναν μετάλλιο είναι απολύτως συγκεκριμένες. Στην κωπηλασία το δίδυμο της Τσιάβου με την Γιαζιτζίδου συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες, στο ταε κβο ντο ο σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής Αλέξανδρος Νικολαΐδης θα στοχεύσει όπως πάντα στην πρωτιά, ενώ στην κολύμβηση ανοιχτής θαλάσσης ο Σπύρος Γιαννιώτης θεωρείται εκ των φαβορί στα 10 χιλιόμετρα.

Επίσης, ψηλά βλέπουν τόσο ο Βλάσης Μάρας στην γυμναστική όσο και ο Ηλίας Ηλιάδης στο τζούντο. Στο στίβο τέλος τα βλέμματα στρέφονται στις Νικόλ Κυριακοπούλου (άλμα επί κοντώ), Αθανασία Πέρρα (τριπλούν), Κωνσταντίνο Φιλιππίδη (άλμα επί κοντώ), Κωνσταντίνο Μπανιώτη (άλμα εις ύψος) και Λούη Τσάτουμα (άλμα εις μήκος).

Στα ομαδικά αθλήματα τέλος, μόνο η Εθνική ομάδα του πόλο στους άνδρες δίνει το παρών στο Λονδίνο. Πρόκειται, άλλωστε, για το σύνολο που παραδοσιακά εκπροσωπεί την Ελλάδα στα ομαδικά αθλήματα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Όλη η αποστολή

ΣΤΙΒΟΣ

1 ΔΟΥΒΑΛΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ - 110 ΕΜΠΟΔΙΑ

2 ΙΑΚΩΒΑΚΗΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ - 400 ΕΜΠΟΔΙΑ

3 ΧΟΝΔΡΟΚΟΥΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ - ΑΛΜΑ ΕΙΣ ΥΨΟΣ (ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΕ)

4 ΜΠΑΝΙΩΤΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ - ΑΛΜΑ ΕΙΣ ΥΨΟΣ

5 ΤΣΑΤΟΥΜΑΣ ΛΟΥΗΣ - ΑΛΜΑ ΕΙΣ ΜΗΚΟΣ

6 ΛΕΜΠΕΣΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ - ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ

7 ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ - ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

8 ΤΣΑΚΩΝΑΣ ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ - 200μ

9 ΣΤΑΜΑΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ - ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

10 ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ - ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ

11 ΠΟΥΛΙΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ - ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ

12 ΜΠΕΛΙΜΠΑΣΑΚΗ ΜΑΡΙΑ - 100μ. και 200μ.

13 ΦΙΛΑΝΔΡΑ ΕΛΕΝΗ - 800μ

14 ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ (ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΕ)

15 ΠΕΡΡΑ ΑΘΑΝΑΣΙΑ - ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ

16 ΠΑΝΕΤΑ ΝΙΚΗ - ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ

17 ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΟΛ - ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

18 ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ - ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

19 ΛΕΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ - ΗΡΩ - ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

20 ΣΤΕΡΓΙΟΥ ΑΝΤΩΝΙΑ - ΑΛΜΑ ΕΙΣ ΥΨΟΣ

21 ΛΙΚΑ ΣΑΒΒΑ - ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ

22 ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ - 20, 50 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΒΑΔΗΝ

23 ΖΑΠΟΥΝΙΔΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ - 20 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΒΑΔΗΝ

24 ΚΕΦΑΛΑ ΚΩΝ/ΝΑ - ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ

25 ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ - ΕΠΤΑΘΛΟ

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

26 ΤΣΙΑΒΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ Ε.Β.

27 ΓΙΑΖΙΤΖΙΔΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ Ε.Β.

28 ΚΟΝΣΟΛΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ Ε.Β.

29 ΜΑΓΔΑΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ Ε.Β.

30 ΓΚΟΥΝΤΟΥΛΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΔΙΚΩΠΟΣ Α.Π.

31 ΓΚΟΥΝΤΟΥΛΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΔΙΚΩΠΟΣ Α.Π.

32 ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΤΕΤΡΑΚΩΠΟΣ Α.Π.

33 ΤΣΙΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΕΤΡΑΚΩΠΟΣ Α.Π.

34 ΤΖΙΑΛΛΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΕΤΡΑΚΩΠΟΣ Α.Π.

35 ΧΡΗΣΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΕΤΡΑΚΩΠΟΣ Α.Π.

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ

36 ΤΣΑΚΜΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ C1

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

37 ΚΑΛΑΡΓΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 50 ΕΛΕΥΘΕΡΟ

38 ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ 100 ΥΠΤΙΟ

39 ΔΡΥΜΩΝΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 400 ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 200 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ

40 ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ 100, 200 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ

41 ΣΑΜΙΛΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 100, 200 ΠΡΟΣΘΙΟ

42 ΒΟΥΡΝΑ ΚΡΥΣΤΕΛ 100 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 4 Χ 100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ

43 ΔΡΑΚΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ 50 ΕΛΕΥΘΕΡΟ 4 Χ 100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ

44 ΝΙΑΝΓΚΟΥΑΡΑ ΝΕΡΥ 50, 100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ 4 x 100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ

45 ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ ΣΠΥΡΟΣ 10ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ

46 ΛΥΜΠΕΡΤΑ ΜΑΡΙΑΝΝΑ 10ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ

47 ΓΙΑΡΕΝΗ ΘΕΟΔΩΡΑ 4Χ100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ

48 MATΣΑ ΜΑΡΘΑ 4X100 EΛΕΥΘΕΡΟ

49 BΑΖΑΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ 200 ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ

50 ΓΚΟΛΟΜΕΕΦ ΚΡΙΣΤΙΑΝ 100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

51 ΣΟΛΩΜΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ NTOYETO

52 ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ NTOYETO

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

53 ΠΑΠΑΡΟΥΝΑΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ NOC ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

ΤΖΟΥΝΤΟ

54 ΗΛΙΑΔΗΣ ΗΛΙΑΣ 90 ΚΙΛΑ

55 ΜΠΟΥΚΟΥΒΑΛΑ ΙΟΥΛΙΕΤΤΑ 57 ΚΙΛΑ

ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ

56 ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ +80 ΚΙΛΑ

ΠΑΛΗ

57 ΠΡΕΒΟΛΑΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 55 ΚΙΛΑ

58 ΜΟΤΣΑΛΙΝ ΟΛΕΓΚ 74 ΚΙΛΑ

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

59 ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΚΗΤ

60 ΜΙΤΑΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ ΣΚΗΤ

61 ΔΟΥΚΑ ΑΘΗΝΑ ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΠΙΣΤΟΛΙ

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

62 ΒΟΥΓΙΟΥΚΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΣΠΑΘΗ

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ

63 ΚΡΕΑΝΓΚΑ ΚΑΛΙΝΙΚΟΣ ΑΤΟΜΙΚΟ

64 ΓΚΙΩΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΤΟΜΙΚΟ

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

65 ΤΣΟΛΑΚΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΑΤΟΜΙΚΟ

66 ΜΑΡΑΣ ΒΛΑΣΗΣ ΑΤΟΜΙΚΟ

67 ΜΙΛΛΟΥΣΗ ΒΑΣΩ ΑΤΟΜΙΚΟ

68 ΣΑΜΑΡΑ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)

69 ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ ΜΑΡΙΑΝΘΗ ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)

70 ΔΟΙΚΑ ΕΛΕΝΗ ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)

71 ΖΑΧΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)

72 ΛΟΥΚΑΓΚΟΥ ΕΥΔΟΚΙΑ ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)

73 ΚΥΡΙΑΖΗ ΑΛΕΞΙΑ ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

74 ΤΑΜΟΥΡΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ

75 ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ

76 ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ ΖΑΦΕΙΡΗΣ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ

77 ΗΛΙΑΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ OΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

78 ΚΑΜΠΟΥΡΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 470

79 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ 470

80 ΜΙΤΤΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ FINN

81 ΣΚΑΡΛΑΤΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ RS:X

82 ΚΟΚΚΑΛΑΝΗΣ ΒΥΡΩΝ RS:X

83 ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ LASER

84 ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ ΑΝΝΑ LASER RDL

85 ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΑΙΜΙΛΙΟΣ STAR

86 ΤΣΟΤΡΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ STAR

87 ΔΗΜΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ 49er

88 ΠΑΤΕΝΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ 49er

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ

89 ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

90 ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ

91 ΜΥΛΩΝΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

92 ΜΙΡΑΛΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

93 ΚΟΚΚΙΝΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ

94 ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

95 ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΓΥΡΗΣ

96 ΑΦΡΟΥΔΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

97 ΑΦΡΟΥΔΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

98 ΔΕΛΑΚΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

99 ΦΟΥΝΤΟΥΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

100 ΜΟΥΡΙΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ

101 ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ NOC

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

102 ΚΑΒΕΛΑΣΒΙΛΙ ΔΑΒΙΔ 94 ΚΙΛΑ

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

103 ΑΡΒΑΝΙΤΗ ΒΙΚΥ

104 ΤΣΙΑΡΤΣΑΝΗ ΜΑΡΙΑ

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

105 ΨΑΡΡΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια.

Υποβολή απάντησης

Παρακαλώ εισάγετε το σχόλιο σας εδώ.
Παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ.
Παρακαλώ εισάγετε το email σας εδώ.