Έλαμψε ο Σαβιόλα

Θρυλική βραδιά και πρόκριση στους 16 (Βίντεο)

Την πρόκριση στη νοκ άουτ φάση του Champions League για τέταρτη φορά στην ιστορία του πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός μετά το 3-1 επί της Άντερλεχτ σε ένα ματς με δύο χαμένα πέναλτι και τρεις αποβολές για την Αντερλεχτ

Με δύο γκολ του Σαβιόλα, δύο χαμένα πέναλτι και τρεις αποβολές παικτών της Αντερλεχτ, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 την Άντερλεχτ στη... χιτσκοκική αναμέτρηση του «Γ. Καραϊσκάκης» και προκρίθηκε στη φάση των 16 του Champions League.

Στο πρώτο ημίχρονο ο πρωταθλητής Ελλάδας ήταν σαρωτικός στην κατοχή της μπάλας (έφτασε και 72%), αλλά δεν μπόρεσε να κλείσει τα πρώτα 45 λεπτά έχοντας το προβάδισμα. Το γκολ του Σαβιόλα στο 34' έδωσε το έναυσμα για πάρτι στις εξέδρες του «Γ. Καραϊσκάκης», η Αντερλεχτ, όμως, ούσα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, χτύπησε πέντε λεπτά αργότερα και ισοφάρισε 1-1. Την ίδια ώρα στην Πορτογαλία, Μπενφίκα και Παρί ήταν στο ίδιο σκορ (1-1), κάτι που ευνοούσε τον Ολυμπιακό.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 50' ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι και αποβολή παίκτη της Άντερλεχτ (Ουγιαντέ), αλλά ο Σαβιόλα αστόχησε από την άσπρη βούλα. Ο,τι όμως δεν έκανε σε αυτό το σημείο το έκανε οκτώ λεπτά αργότερα, όταν πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού.

Κι αν ο Βάις στο 72' έχασε κι αυτός πέναλτι -το κέρδισε ο ίδιος- και το άγχος κυρίευσε το Φάληρο, οι Πειραιώτες κράτησαν ως τέλους, πέτυχαν και τρίτο γκολ -με πέναλτι του Τσόρι- και πήραν το τρίποντο εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τη νοκ άουτ φάση του Champions League για τέταρτη φορά στην ιστορία τους.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Χολέμπας, Σιόβας, Μανωλάς, Μασάντο (53 Βάις), Σάμαρης, Κάμπελ, Σαβιόλα (61΄Ντομίνγκεζ), Φουστέρ (88' Εντινγκά), Ολαϊτάν

Άντερλεχτ (Φαν ντεν Μπρομ): Πρότο, Βάντεν Μπόρε, Κουγιατέ, Μπεμπά, Ενσακαλά, Μιλιβόγιεβιτς (53 Νούιτινγκ), Ζιλέ, Κλιεστάν, Ναχάρ, Πρατ, Μίτροβιτς