Εφιάλτης το...όνειρο!

Ήττα-σοκ της Ελλάδας!

Η τραγική Ελλάδα ηττήθηκε 2-0 εντός έδρας από την Β. Ιρλανδία για τα προκριματικά του Euro 2016.

Η Εθνική ομάδα τα έκανε μούσκεμα στο Φάληρο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε 2-0 από την Β. Ιρλανδία (που μετρά 3 νίκες και ισάριθμα ματς) και παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας των προκριματικών του Euro 2016.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα είχαμε να αντιμετωπίσουμε την έκπληξη με την ενδεκάδα που παρέταξε ο Ρανιέρι (4-4-2 με βασικούς τους Σαμαρά, Καρέλη, Αθανασιάδη και Μήτρογλου), αλλά και το (τυχερό είναι αλήθεια) γκολ των φιλοξενούμενων με τον Γουόρντ στο 8ο λεπτό.

Η Ελλάδα όχι μόνο δεν μπόρεσε να συνέλθει από το σοκ, αλλά απειλήθηκε για το 0-2 στο δοκάρι της Β. Ιρλανδίας λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με μία αλλαγή, με τον Σάμαρη να μπαίνει στη θέση του Κλάους Αθανασιάδη, κάτι που αυτομάτως σήμαινε και αλλαγή συστήματος. Δεν ξέρουμε αν άλλαξε το σύστημα, το σίγουρο είναι ότι άλλαξε το σκορ, αφού στο 51' ο Λάφερτι βγήκε στην κόντρα και απέναντι στον Καρνέζη δεν λάθεψε για το 0-2.

Τα υπόλοιπα λεπτά είναι ιστορία. Παρά τις αλλαγές του Ρανιέρι η εικόνα της Εθνικής δεν άλλαξε. Οι αποδοκιμασίες του κόσμου συνέθεσαν την εικόνα μέχρι το σφύριγμα της λήξης που βρήκε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα χωρίς νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές στα προκριματικά.

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα (Ρανιέρι): Καρνέζης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Βύντρα (16' Σταφυλίδης), Ταχτσίδης, Μανιάτης, Καρέλης, Σαμαράς (67' Σαλπιγγίδης), Αθανασιάδης (46' Σάμαρης), Μήτρογλου.

Β. Ιρλανδία (Ο' Νιλ): Κάρολ, ΜακΛάφλιν, ΜακΚόλεϊ, Μπερντ, Ντέιβις, Λάφερτι (73' Μαγκένις), Φέργκιουσον (78' Ριβς), Έβανς, Νόργουντ, Χιουζ, Γουόρντ (59' ΜακΓκίβερν).