Δύο γκολ ο Ερνάνι

Aλλη μία νίκη για τον Ολυμπιακό

Με δύο γκολ του Ερνάνι στις αρχές κάθε ημιχρόνου (το πρώτο μόλις στο 37ο δευτερόλεπτο), ο Ολυμπιακός πέρασε από την Τρίπολη επικρατώντας 2-1 του Αστέρα.
Ο Ολυμπιακός -τον οποίο ο Μάρκο Σίλβα παρέταξε με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα- ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και με γκολ του Ερνάνι πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, βρέθηκε να έχει κεφάλι στο σκορ. Παρόμοιο γκολ και στο δεύτερο μέρος, πάλι με τον Ερνάνι να σκοράρει (στο 49ο λεπτό), μετά από πάσα του Κασάμι.
Ο Αστέρας ανέβηκε μετά το 20λεπτο και προσπάθησε να απειλήσει τους Πειραιώτες, είχε δοκάρι, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι καλύτερο από το γκολ του Δημούτσου στο 90' με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 2-1.
Οι συνθέσεις:
Αστέρας Τρίπολης: Θεοδωρόπουλος, Λούι, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας (46' Τσάβες), Δημούτσος, Χαμντανί, Μπερτόγλιο, Φερνάντες (62' Στανισάβλιεβιτς), Μάσα (84' Ιωαννίδης).
Ολυμπιακός: Καπίνο (72' λ.τ. Ρομπέρτο), Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Φορτούνης (63' Ντομίνγκες), Πάρντο (63' Ντουρμάζ), Ερνάνι, Ιντέγε.