• «Ηλεκτροσόκ» στην κυβέρνηση λόγω… ΔΕΗ

Α1 Μπάσκετ

Εύκολα τον Κόροιβο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 88-76 τον Κόροιβο για την 23η αγωνιστική της Basket League.
PAO_basket

Ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ από όλους τους παίκτες του και με κορυφαίο τον Τζέιμς Φελντέιν που σημείωσε 25 πόντους, νίκησε με 88-76 τον Κόροιβο στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν για ένα περίπου ημίχρονο, αλλά χάρη στο «ξέσπασμά» τους στο τρίτο δεκάλεπτο, μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ και να καθαρίσουν το παιχνίδι.

Πλέον, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς επικεντρώνεται στο εκτός έδρας ματς με την Νταρουσάφακα για το Top-16 της Ευρωλίγκας, εκεί που δίνει τη δική του μάχη για να εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-37, 68-56, 88-76.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 11, Χαραλαμπόπουλος 4, Μποχωρίδης 3, Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 7, Φελντέιν 25, Διαμαντίδης 4, Γκιστ 7, Καλάθης 2, Παπαγιάννης 8, Χάντερ 6.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Άλεν 17, Συνετός, Πουλιανίτης 6, Χριστοδούλου 3, Χαριτόπουλος 4, Κόβατς 4, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 10, Μπάτης, Βασιλόπουλος, Τσάπιν 22, Χάρις 11.