Νίκη επί της ΑΕΚ στο 90+4

Έγραψε ιστορία ο Παναιτωλικός!

Ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 την ΑΕΚ στο Αγρίνιο!
panaitolikos (4)

Με γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παναιτωλικός νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία του την AEK, για την 27η αγωνιστική της Super League.

O Παναιτωλικός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, απέναντι στην ΑΕΚ που έπαιζε σαν να πήγαινε για την ισοπαλία. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έχασαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για να φτάσουν νωρίτερα στο γκολ.

Στα τελευταία λεπτά η πίεση του Παναιτωλικού μεγάλωσε. Στο 92' ο Πάουλο εκτέλεσε ένα φάουλ με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ και εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έληγε ισόπαλο, ο παίκτης που Παναιτωλικού δεν έχασε τη δεύτερη ευκαιρία που του δόθηκε και με κοντινό σουτ, έπειτα από φάση διαρκείας, έγραψε στο 94' το τελικό 1-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογιέτ): Μπαρόχα, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Άρθο, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον (63' Κορδέρο), Μάνταλος, Βάργκας (60' Μπουονανότε), Αραβίδης (77' Πέκχαρτ), Τζιμπούρ.

Παναιτωλικός (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Ρουμπουλάκου, Πάουλο, Μάκος, Μουνιόζ, Ουάρντα (91' Βασιλείου, Φερέιρα (72' Βασιλούδης), Μαρκόφσκι (83' Κλέσιο).