• Τόμσεν: Η οικονομία θα ανακάμψει σε 20 χρόνια

Θύμισε... 2005

Απίθανη ανατροπή και πρόκριση για Λίβερπουλ!

Η Λίβερπουλ του Γίργκεν Κλοπ βρέθηκε να χάνει με 0-2 και 1-3 από την Ντόρτμουντ στο "Ανφιλντ", βρήκε όμως το σθένος να ανατρέψει το αποτέλεσμα και να φτάσει στην πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League νικώντας με 4-3. Το χρυσό γκολ ο Λόβρεν στο 91'.

Αυτό που έκαναν οι “ρεντς” θύμισε έντονα το κόλπο γκρόσο που είχαν πετύχει το 2005 στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στη Μίλαν. Τότε βρέθηκαν να χάνουν 0-3, ισοφάρισαν 3-3 και πήραν την κούπα στα πέναλτι.

Τώρα με το 0-2 και το 1-3 (στο 57') βρέθηκαν στα σχοινιά αφού ήθελαν τρία γκολ χωρίς να υπάρχει περιθώριο παράτασης. Και όμως, τα βρήκαν. Ο Κουτίνιο στο 66', ο Σακό στο 78' και φυσικά ο Λόβρεν στο 91', μέσα σ' ένα “Ανφιλντ”¨που κόχλαζε δημιούργησαν αυτό το σύγχρονο ποδοσφαιρικό έπος!

Καρδιές έσπασαν και στο "Σάντσεθ Πιθχουάν" της Σεβίλλης. Οι Σεβιγιάννοι είδαν την Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε να επικρατεί με 1-2 στην κανονική διάρκεια και να στέλνει το ματς στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο οι δύο ομάδες δεν έλυσαν τις διαφορές τους κάτι που έγινε στα πέναλτι με τη Σεβίλλη να επικρατεί με 5-4!

Στα άλλα παιχνίδια η Βιγιαρεάλ πήρε ευρεία νίκη στην Πράγα επί της Σπάρτα με 4-2 και έφτασε στην πρόκριση ενώ εξίσου άνετα στο Ντόνεσκ η Σαχτάρ συνέτριψε την Μπράγκα με 4-0 παίρνοντας και αυτή το εισιτήριο για τα ημιτελικά.