Ηττα-θρίλερ στη Βιτόρια για τον Παναθηναϊκό

Παρά τη μεγάλη προσπάθειά του ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 82-78 στην παράταση από την Λαμποράλ Κούτσα και βρίσκεται πλέον 2-0 πίσω στη σειρά των πλέι οφ. Στην Αθήνα πλέον τα παιχνίδια από την προσεχή Τρίτη.

Οι πράσινοι ήταν σίγουρα βελτιωμένοι σε σχέση με το πρώτο ματς κόντρα σ' έναν αντίπαλο που είχε πολλές απουσίες (Χάνγκα, Κοσέρ, Σενγκέλια).

Με πρωταγωνιστή τον Ραντούλιτσα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με έξι πόντους διαφορά, σύντομα όμως οι Βάσκοι βρήκαν ρυθμό σουτ για να οδηγήσουν μέχρι το τέλος.

Στα τελευταία 28 δεύτερα οι Κυπελλούχοι Ελλάδας βρίσκονταν στο -6 αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν με δύο μεγάλα τρίποντα των Χάινς και Διαμαντίδη (αυτό του αρχηγού εκπληκτικό).

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση όπου ο Παναθηναϊκός έχασε εκ νέου μεγάλη ευκαιρία. Με το σκορ στο 80-78 ο Ραντούλιτσα ανέλαβε την ευθύνη για το τελευταίο σουτ αλλά αστόχησε κάτω από την πίεση του Μπουρούση.

Το τρίτο παιχνίδι θα γίνει στο ΟΑΚΑ την Τρίτη και ο Παναθηναϊκός θέλει μόνο νίκη για να μην αποκλειστεί πρόωρα.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-36, 54-51, 73-73, 82-78

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 13 (1), Πλάνινιτς, Μπουρούσης 14 (1), Μπλάζιτς 4, Ντιόπ Ιλ. 2, Τιγί 10, Άνταμς 24 (5), Κορμπάτσο, Μπερτάνς 15 (4).

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 8 (2), Πάβλοβιτς 3, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 10, Φελντέιν 5 (1), Διαμαντίδης 17 (3), Γκιστ 6, Καλάθης 4, Κούζμιτς 11, Ουίλιαμς 12 (1), Χάντερ.