Mε Λαμποράλ Κούτσα οι πράσινοι στα πλέι οφ

Οριστικά τρίτος ο Παναθηναϊκός, αποκλείστηκε ο Ολυμπιακός

diamantidis

Γνωρίζοντας την ήττα στην Κωνσταντινούπολη από την Εφές με 91-86 ο Παναθηναϊκός τερμάτισε τρίτος στον όμιλό του κάτι που σημαίνει ότι δεν θα έχει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός με 9/10 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο κρατούσε ισχνό προβάδισμα μέχρι το σημείο που η ομάδα του Ιβκοβιτς έκανε ένα μίνι σερί και προηγήθηκε 77-76 πέντε λεπτά πριν από το τέλος.

Κάπου εκεί το ματς γύρισε. Η Εφές πήρε τα πάνω της, ο Παναθηναϊκός "βραχυκύκλωσε" και η τούρκικη ομάδα έγινε το αφεντικό του αγώνα. Παρά τις απέλπιδες προσπάθειες του Παναθηναϊκού στα τελευταία δευτερόλεπτα, το 91-86 έγραψε την ιστορία του ματς.

Στα πλέι οφ οι πράσινοι θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας την Λαμποράλ Κούτσα του Γιάννη Μπουρούση.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 43-52, 61-66, 91-86

Εφές:Τάιους 10, Μπαλμπάι, Μπράουν 11 (1), Οσμάν 12 (1), Μπατούκ 7 (1), Σάριτς 15 (2), Κορκμάζ 3 (1), Γκρέιτζερ, Ερτέλ 9, Ντίμπλερ 13 (3), Ντάνστον 11.

Παναθηναϊκός:Χέινς 6 (2), Γιάνκοβιτς 10 (2), Φώτσης, Ραντούλιτσα 10, Φελντέιν 5 (1), Διαμαντίδης 10 (2), Γκιστ 14 (2), Καλάθης 14 (2), Κούζμιτς 1, Ουίλιαμς 14, Χάντερ 2.

Εν τω μεταξύ, η νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 66-59 σήμανε και το μαθηματικό αποκλεισμό του Ολυμπιακού από τα πλέι οφ για πρώτη φορά από το 2005. Το παιχνίδι των “ερυθρόλευκων” με την ΤΣΣΚΑ την Παρασκευή έχει πλέον τυπικό χαρακτήρα.