Ελπίδες για Ατλέτικο και Μπενφίκα

Πολύ δύσκολες νίκες για Μπαρτσελόνα και Μπάγερν

Σπουδαίες αναμετρήσεις σε Βαρκελώνη και Μόναχο με τους γηπεδούχους να παίρνουν τις νίκες, αλλά τους φιλοξενούμενους να έχουν ελπίδες ενόψει επαναληπτικών. Η Μπαρτσελόνα έκανε την ανατροπή και νίκησε 2-1 την Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ η Μπάγερν Μονάχου δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε 1-0 την Μπενφίκα.

Στη Βαρκελώνη, πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου ήταν, αν μη τι άλλο, ο Φερνάντο Τόρες. Τα έκανε όλα. Σκόραρε στο 25ο λεπτό βάζοντας την Ατλέτικο μπροστά στο σκορ και στο 35' πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Μπουσκέτς. Ε, κάπου εκεί η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των γηπεδούχων. Με παίκτη παραπάνω, πλέον, η Μπαρτσελόνα πίεσε, έχασε μεγάλες ευκαιρίες, είχε δοκάρι και τελικά λυτρώθηκε στο 63' με το γκολ του Σουάρες. H μεγάλη ανατροπή των Καταλανών ήρθε λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 74' όταν ο Σουάρες και πάλι, μετά από εξαιρετική συνεργασία με τους Μέσι και Ντάνι Άλβες, διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Οι συνθέσεις:

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς (79' Σέρχι Ρομπέρτο), Ράκιτιτς (64' Ραφίνια), Ινιέστα (82' Τουράν), Μέσι, Σουάρες και Νεϊμάρ.

Ατλέτικο: Όμπλακ, Γκοδίν, Φιλίπε Λουίς, Λούκας Ερνάντεθ, Χουανφράν, Κόκε, Γκάμπι, Σαούλ (90' Κορέα), Καράσκο (54' Φερνάντες), Γκριεζμάν (75' Πάρτεϊ), Τόρες.

Στο Μόναχο, το ματς έδειχνε... περίπατος για Μπάγερν. Βλέπετε, η ομάδα του Γκουαρδιόλα προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Βιδάλ και πολλοί πίστεψαν ότι οι Βαυαροί θα κάνουν επίδειξη δύναμης. Ωστόσο, η ομάδα των Μήτρογλου και Σάμαρη (ο πρώτος ξεκίνησε βασικός, ο δεύτερος ήταν στον πάγκο) όχι μόνο άντεξε στην πίεση, αλλά όσες φορές βρήκε τον χώρο βγήκε μπροστά και απείλησε. Το τελικό 1-0 τις δίνει σημαντικές ελπίδες ενόψει της ρεβάνς στην Πορτογαλία.

Μπάγερν (4-3-3): Νόιερ, Λαμ, Κίμιχ (60' Μαρτίνεθ), Αλάμπα, Μπερνάτ, Αλκάνταρ, Βιδάλ, Μίλερ (85' Γκέτζε), Ντ.Κόστα (70' Κομάν), Ριμπερί, Λεβαντόφσκι

Μπενφίκα (4-4-2): Έντερσον, Αλμέιντα, Λίντελοφ, Ζαρντέλ, Ελιζέου, Φέισα, Ρενάτο, Πίτσι (91' Σάμαρης), Γκαϊτάν, Ζόνας (83' Σάλβιο), Μήτρογλου (70' Χιμένες)