Τιμήθηκε ο Διαμαντίδης

Στα πλέι οφ ο Παναθηναϊκός, ελπίζει και για το πλεονέκτημα

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 76-60 την Τσεντεβίτα στο ΟΑΚΑ, τσέκαρε το εισιτηριό του για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκα και ελπίζει για και το πλεονέκτημα της έδρας.

Οι πράσινοι έμαθαν μάλιστα για την πρόκρισή τους πριν καν τελειώσει το ματς αφού η Εφές έχασε από τη Φενέρμπαχτσε και έμεινε εκτός νυμφώνος.

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική αλλά ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να το τελειώσει πιο άνετα αν δεν έμενε 7 λεπτά χωρίς καλάθι στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία αγωνιστική οι Κυπελλούχοι θέλουν δική τους νίκη επί της αδιάφορης Εφές στην Κωνσταντινούπολη και ήττα της Λοκομοτίβ από την Νταρουσάφακα επίσης στην Πόλη.

Πριν την έναρξης της αναμέτρησης τιμήθηκε ο Δημήτρης Διαμαντίδης και έγινε ο 5ος παίκτης-θρύλος της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 20-5, 42-19, 58-37, 76-60

Παναθηναϊκός: Χέινς 6, Πάβλοβιτς 9, Φώτσης 8, Ραντούλιτσα 2, Φελντέιν 7, Διαμαντίδης 10 (6ρ, 3ασ), Γκιστ 15 (2/3τρ, 9ρ, 3κλ), Καλάθης 5, Κούζμιτς 4, Ουίλιαμς 5, Χάντερ 5.

Τσεντεβίτα: Πούλεν, Ουάιτ 6, Κάτιτς 9, Πίλεπιτς 6, Μπάμπιτς 5, Ζγκάνετς 5, Μούσα 5, Μπίλαν 5, Ζόριτς 8, Αράποβιτς 11.