• Μάχη στη Βουλή για ΔΟΛ, διαπλοκή και... αγρότες

"Σκότωσε" τη Λίβερπουλ

Θρίαμβος στο τέλος για τη Βιγιαρεάλ

Με γκολ του Λόπεθ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων η Βιγιαρεάλ λύγισε 1-0 τη Λίβερπουλ στο "Μαδριγάλ" και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Europa League. Ισοπαλία 2-2 απέσπασε η Σεβίλλη στην Ουκρανία από τη Σαχτάρ.

Στην Ισπανία έγινε μεγάλο ματς καθώς τόσο η Βιγιαρέλα όσο και η Λίβερπουλ έψαξαν με πάθος στη νίκη χάνοντας ευκαιρίες.

Ειδικά το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τις δύο ομάδες να αγγίζουν το 1-0.

Τελικά αυτή που πανηγύρισε ήταν η Βιγιαρεάλ που έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Λίβερπουλ και έγραψε το 1-0 με τον Λόπεθ στο 92.

Βιγιαρεάλ: Ασένχο, Μάριο, Μπεγί (76' Μουζάκιο), Βίκτορ Ρουίθ, Κόστα, Ντος Σάντος (72' Καστιγέχο), Πίνα, Μπρούνο, Ντένις Σουάρεθ, Σολδάδο (74' Αντριάν Λόπεθ), Μπακαμπού.

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Τουρέ, Λόβρεν, Μορένο, Λούκας, Άλεν, Μίλνερ, Λαλάνα, Κουτίνιο (46' Άιμπ), Φιρμίνο (89' Μπεντέκε).

Στην Ουκρανία η κάτοχος του τίτλου Σεβίλλη άρχισε με γκολ από τα αποδυτήρια (6ο λεπτό, Βιτόλο) στη συνέχεια όμως η ορμή της Σαχτάρ την παρέσυρε. Ο Μάρλος ισοφάρισε στο 23' και ο Στεπανένκο έκανε το 2-1 στο 36' κόντρα σε μία άμυνα που υπέφερε από πανικό.

Οι Ανδαλουσιάνοι σώθηκαν όμως χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκαμεϊρό στο 82'.

Σαχτάρ: Πιατόφ, Σρνα, Κούτσερ, Ρακίτσκι, Ισμαΐλι, Στεπανένκο, Μάλισεφ, Κοβαλένκο, Μάρλος (92' Μπέρναρντ), Τάισον (91' Γουέλινγκτον), Φερέιρα (91' Εντουάρντο)

Σεβίλλη: Σόρια, Μαριάνο, Ραμί, Καρίσο, Εσκουδέρο, Κριχόβιακ, Ν'ζονζί, Βιτόλο, Μπανέγα, Κονοπλιάνκα (59' Κρον-Ντέλι, 72' Κόκε), Γκαμεϊρό