Σοκ για τη Λίβερπουλ

Ελαμψε και πήρε το τρόπαιο η Σεβίλλη!

H τρομερή Σεβίλλη ανέτρεψε το 0-1 της Λίβερπουλ, νίκησε 3-1 στον τελικό της Βασιλείας και κατέκτησε για τρίτη συνεχόμενη φορά το Europa League και για 5η συνολικά.

Η Λίβερπουλ έπαιξε σαφώς καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο. Πέτυχε γκολ (εξαιρετικό) με τον Στάριτζ στο 35', διαμαρτυρήθηκε δικαίως για πέναλτι όταν ο Καρίσο κοντρόλαρε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή και γενικά έδειχνε πιο ομάδα.

Ομως στην επανάληψη ήρθαν τα πάνω κάτω. Η Σεβίλλη ισοφάρισε με τον Γκαμεϊρό στο 20ο δευτερόλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου και στη συνέχεια η Λίβερπουλ απλά... εξαφανίστηκε από το γήπεδο.

Οι Ισπανοί πλέον έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο. Ο Κόκε πέτυχε με εκπληκτικό τρόπο το 2-1 στο 64' ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 70' μέσα σε αποθέωση.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Σεβίλλη εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν ενώ η Λίβερπουλ έμεινε εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Οι συνθέσεις

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Κολό Τουρέ (83' Μπεντεκέ), Λόβρεν, Μορένο, Τζαν, Μίλνερ, Λαλάνα (73' Άλεν), Φιρμίνο (69' Οριζί), Κοουτίνιο, Στάριτζ.

Σεβίλλη: Σόρια, Μαριάνο, Ραμί (77' Κολοτζιετσάκ), Καρίσο,Εσκουδέρο, Κριχόβιακ, Εν'Ζονζί, Μπανέγα, Κόκε, Βιτόλο, Γκαμεϊρό.