Επικράτησε του Άρη

Και τώρα ο Ολυμπιακός: προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 84-68 τον Άρη στο κλειστό του ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στους τελικούς της Basket League.
pao_aris_basket

Η έκπληξη δεν έγινε και ο Παναθηναϊκός έδωσε ραντεβού με τον Ολυμπιακό στους τελικούς του πρωταθλήματος για ακόμη μία χρονιά. Ο Άρης πάλεψε στο ΟΑΚΑ, αλλά οι «πράσινοι» επικράτησαν 84-68 στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός δεν έκανε τα λάθη που έκανε στα δύο προηγούμενα ματς της σειράς στη Θεσσαλονίκη. Εξ αρχής πήρε το προβάδισμα και έχτισε μια σημαντική διαφορά, κλείνοντας το πρώτο μέρος στο +12 (40-28). Πρωταγωνιστές οι Φελντέιν, Γκιστ και Καλάθης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης προσπάθησε και έριξε τη διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν διατεθειμένοι να πετάξουν στον κάλαθο των αχρήστων τη διαφορά. Στην τελευταία περίοδο ο Άρης τα έπαιξε όλα για όλα για να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά ο Παναθηναϊκός κράτησε με άνεση την υπέρ του διαφορά.

Με αυτή τη νίκη, ο Παναθηναϊκός έκανε το 3-2 στην ημιτελική σειρά και πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς με αντίπαλο τον Ολυμπιακό (οι Πειραιώτες έχουν το πλεονέκτημα έδρας). Η σειρά της τελικής φάσης του πρωταθλήματος ξεκινά στο ΣΕΦ την προσεχή Πέμπτη.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 40-28, 57-48, 84-68

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 4(4ρ), Φώτσης, Καλάθης 15(2/5τρ, 5ρ), Γουίλιαμς 15(1/4τρ), Χάντερ, Ραντούλιτσα 9, Παππάς, Φελντέιν 23(4/7τρ), Διαμαντίδης 2, Γκιστ 16(2/7β), Χέινς
Άρης: Γουάιτ 17(3/5τρ), Γουότερς 10(0/4τρ, 4ασ), Μούρτος 10(2/2τρ, 11ρ), Σίμτσακ, ΜακΝιλ 18(3/8τρ), Ξανθόπουλος, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς 9(1/4τρ, 4ρ), Φλιώνης, Ζάρας 2, Κοέν 2