Kέρδισαν με 96-88 τους Θάντερς

O Kάρι και η παρέα του στους τελικούς του ΝΒΑ

Oι Γουόριορς ολοκλήρωσαν την ανατροπή, νίκησαν 96-88 την Θάντερ στον 7ο τελικό της Δύσης και προκρίθηκαν στον τελικό του ΝΒΑ αν και βρέθηκαν πίσω με 1-3!
warriors

Η νίκη-τελικός ήρθε δια χειρός Στέφεν Κάρι. Ο MVP του ΝΒΑ ήταν και πάλι καταπληκτικός με 36 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ οδηγώντας εκ του ασφαλούς το Γκόλντεν Στέιτ!

Το παιχνίδι δεν άρχισε καλά για τους πρωταθλητές, αφού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα στην αρχή, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με +5 (19-24) και το τέλος του ημιχρόνου με +6 (42-48). Ένα εκρηκτικό τρίτο δωδεκάλεπτο από τους Γουόριορς όμως, ανέτρεψε τα δεδομένα αφού μετά από ένα επιμέρους 29-12 υπέρ των πρωταθλητών στην 3η περίοδο, έφερε στο 36' το σκορ στο 71-60.

Το τέταρτο δωδεκάλεπτο αναμενόταν να κρίνει τα πάντα. Οι γηπεδούχοι καλούνταν να διαχειριστούν το προβάδισμα των 11 πόντων και αυτό έκαναν, καταφέροντας στο τέλος να φτάσουν την επικράτηση με +8 (96-88).

Στους τελικούς οι Ουόριορς θα αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα έδρας τους Καβαλίερς.

Τα δωδεκάλεπτα:19-24, 23-24, 29-12, 25-28

Κάρι 36 (8ασ, 5ρ), Τόμπσον 21 (5ρ.), Γκριν 11 (9 ρ, 4ασ) - Ντουράντ 27 (7ρ, 3ασ), Γουέστμπρουκ 19 (13 ασ, 7 ρ), Ιμπάκα 16 (4ρ)