Η πρώτη νίκη των πράσινων σε ντέρμπι

Πήρε το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός

Με το θριαμβευτικό 3-0 ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ και ξαναμπήκε στο κόλπο της πρωτιάς στα πλέι οφ.
Ο Παναθηναϊκός... ξόρκισε το κακό και πήρε το πρώτο του εφετινό ντέρμπι. Με γκολ των Λουντ, Μπεργκ και Κλωναρίδη διέλυσε 3-0 την κακή και κουρασμένη ΑΕΚ, την έβαλε από κάτω κι έπιασε τον ΠΑΟΚ στην πρώτη θέση με 7 βαθμούς, στην ειδική βαθμολογία των πλέι οφ της Super League.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με τέρμα του Λουντ, για να έρθει στο 30' ο Μπεργκ να βάλει γερές βάσεις νίκης. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ήταν σε κακή μέρα κι έβγαλε κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια, με αποτέλεσμα να δεχθεί και τρίτο γκολ. Στο 90ο λεπτό ο Κλωναρίδης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι):  Στιλ, Μέστο, Μολέντο, Ταυλαρίδης, Νάνο, Κουτρουμπής (79' Βλαχοδήμος), Ζέκα, Λουντ, Βιγιαφάνιες (87' Κλωναρίδης), Λέτο (61' Μπουμάλ), Μπεργκ.

ΑΕΚ (Νίκος Παναγιωτάρας): Ανέστης, Μπακάκης, Άρθο, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Σιμόες (70' Κορδέρο), Μάνταλος (85' Πέκχαρτ), Πλατέλλας (46' Μπουονανότε), Αραβίδης, Τζεμπούρ.