• Με «βραχιολάκι» ο 39χρονος παραολυμπιονίκης

Χρυσός σκόρερ ο Μπέιλ

Προκρίθηκε η Ρεάλ, μαδριλένικη υπόθεση ο τελικός

H Ρεάλ θα είναι η αντίπαλος της Ατλέτικο στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στις 28 Μαϊου στο Μιλάνο. Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν νίκησε 1-0 την Μάντσεστερ Σίτι στο "Μπερναμπέου" και πήραν το εισιτήριο. Επανάληψη του τελικού του 2014!

H Ρεάλ είχε το know how γι' αυτήν την αναμέτρηση και το έδειξε στον αγωνιστικό χώρο. Πίεσε με συνέπεια, έψαξε το γκολ και περιόρισε σε παθητικό ρόλο τη Σίτι που απλώς παρακολουθούσε.

Οταν μάλιστα προηγήθηκε στο 20' με τον Μπέιλ (σε σέντρα-σουτ του Ουάλου) αισθάνθηκε ακόμα πιο σίγουρη χωρίς όμως να εκβιάσει τις καταστάσεις.

Ακόμα και στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης, η Ρεάλ είχε το πάνω χέρι. Αγγιξε το δεύτερο γκολ στο 63' με το δοκάρι του Μπέιλ αλλά στη συνέχεια γύρισε πίσω για να διαφυλάξει τα κεκτημένα.

Το τελευταίο τέταρτο ήταν το μοναδικό διάστημα του αγώνα που η Σίτι έκανε αισθητή την παρουσία της. Μόνο όμως μία ευκαιρία κατάφερε να κάνει, αυτή με τον Αγουέρο στο 87'.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Σέρχιο Ράμος, Πέπε, Μαρσέλο, Μόντριτς (88' Κόβατσιτς), Κρόος, Ίσκο (67' Χάμες), Χεσέ (55' Βάθκεθ), Μπέιλ, Ρονάλντο.

Mάντσεστερ Σίτι (4-3-3): Χαρτ, Σανιά, Κομπανί (10' Μανγκαλά), Οταμέντι, Κλισί, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Τουρέ (61' Στέρλινγκ), Νάβας (69' Ιχεανάτσο), Ντε Μπρόινε, Αγκουέρο.