Με πρωταγωνιστή τον Σουάρες

Πρωταθλήτρια Ισπανίας η Μπαρτσελόνα

Την 24η Πριμέρα Ντιβιζιόν της ιστορίας της πανηγυρίζει η Μπαρτσελόνα.
barcelona

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λουίς Σουάρες που πέτυχε χατ τρικ η Μπαρτσελόνα κατάφερε να επικρατήσει της Γρανάδα εκτός έδρας με 0-3 και να πανηγυρίσει την κατάκτηση του 24ου πρωταθλήματος της ιστορίας της.

Οι Καταλανοί χρειάζονταν νίκη πάση θυσία καθώς σε διαφορετική εξέλιξη μία νίκη της Ρεάλ επί της Ντεπορτίβο θα έστεφε πρωταθλητές τους Μαδριλένους και φρόντισαν να καθαρίσουν τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο.

Με τη συμπλήρωση 22 λεπτών στο παιχνίδι ο Λουίς Σουάρες μετά από μπαλιά του Άλμπα άνοιξε το σκορ πλασάροντας σε κενή εστία, ενώ 16 λεπτά αργότερα, στο 38' ο ίδιος παίχτης μετά από ένα λατινοαμερικάνικο τρίγωνο (Μασεράνο, Ντάνι Άλβες, Σουάρες) έκανε το 0-2 καθαρίζοντας από νωρίς τον αγώνα. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 86' όταν μια μαγική πάσα του Μέσι έβγαλε τον Νεϊμάρ τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Γρανάδα κι ο Βραζιλιάνος έστρωσε έτοιμο γκολ στον Σουάρες για το 0-3 και το χατ τρικ του Ουρουγουανού στράικερ.

Έτσι η τελική βαθμολογία βρήκε την Μπαρτσελόνα πρωταθλήτρια Ισπανίας με 91 βαθμούς έναντι 90 της Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία κέρδισε την Ντεπορτίβο στο Ριαθόρ αλλά η νίκη της δεν είχε αντίκρυσμα.