• Πρώτα αξιολόγηση, μετά συζήτηση για τον ρόλο του ΔΝΤ

Απίστευτο φινάλε

Τρομερή νίκη Ολυμπιακού με Kill Bill!

Mε απίθανο τρίποντο του Σπανούλη ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό με 68-66.
spanoulis

Σε ένα συγκλονιστικό δεύτερο τελικό, ο Βασίλης Σπανούλης «σκότωσε» στο τέλος τον Παναθηναϊκό με απίθανο τρίποντο και χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 68-66. Στο 1-1, πλέον, η σειρά, επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την προσεχή Πέμπτη στο ΣΕΦ.

Στα πρώτα δύο δεκάλεπτα το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Χαρακτηριστικό είναι το 14-11 της πρώτης περιόδου και το 31-32 της δεύτερης. Ο Παναθηναϊκός είχε πρώτους σκόρερ τους Γκιστ και Χαραλαμπόπουλο, ενώ ο Ολυμπιακός είχε σε μεγάλη μέρα τον Γιώργο Πρίντεζη που είχε πετύχε σχεδόν τους μισούς του πόντους (14)!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και με τους Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μάντζαρη πρωταγωνιστές έκλεισε στο +4 (50-46), την ώρα που ο Παναθηναϊκός έδειχνε βραχυκυκλωμένος.

Στη χιτσκοκική τελευταία περίοδο, το ματς ήταν ντέρμπι με τα όλα του. Ο Διαμαντίδης πήρε περισσότερο χρόνο στο παρκέ (με τον Καλάθη φορτωμένα με φάουλ), ο Ολυμπιακός συνέχισε να μένει κοντά στο σκορ και τα τελευταία λεπτά είχαν συγκλονιστικό χαρακτήρα. Ένα τρίποντο του Διαμαντίδη δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έφερε τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος, αλλά ο Σπανούλης απάντησε κι αυτός από τη γραμμή του τριπόντο και έγραψε ερυθρόλευκο το φινάλε, με τον Ολυμπιακό να παίρνει απίστευτη νίκη με 68-66.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Φώτσης 6 (2), Φελντέιν 6, Καλάθης 8 (1), Χάντερ 2, Ραντούλιτσα 3, Παππάς 12 (1), Διαμαντίδης 8 (1), Γκιστ 9, Γουίλιαμς 5

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου, Σπανούλης 11 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 20, Μάντζαρης 7 (1), Χάντερ 7, Στρόμπερι, Αγραβάνης 5 (1), Ουόρικ, Χάκετ 2, Λοτζέσκι 7, Παπανικολάου 9 (1)