• Τόμσεν: Η οικονομία θα ανακάμψει σε 20 χρόνια

Νίκησε με 2-0 την Ισπανία και πέρασε στους «8»

Euro 2016: Forza Italia και πρόκριση!

Η σπουδαία Ιταλία νίκησε 2-0 την Ισπανία και πέρασε στους «8» του Euro όπου θα αντιμετωπίσει τους Γερμανούς.
italy

Η Ιταλία αποκαθήλωσε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία αφού επικράτησε 2-0 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία.

Η Ιταλία ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και φρόντισε να μπλοκάρει του Ισπανούς. Παράλληλα, δημιούργησε κι έχασε ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, κάτι που κατάφερε στο 33ο λεπτό με σκόρερ τον Κιελίνι που πήρε το ριμπάουντ μετά από εκτέλεση φάουλ.

Η Ισπανία προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι Ιταλοί ήταν εξαιρετικοί -ως είθισται- στην άμυνα, ενώ σε κάθε ευκαιρία που παρουσιαζόταν έβγαιναν στην επίθεση για το δεύτερο γκολ. Μάλιστα, έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για να κάνουν το 2-0 και να κλειδώσουν την πρόκριση στα προημιτελικά.

Αφού ο Πικέ έχασε την ευκαιρία του ματς στο 90' (το έβγαλε ο Μπουφόν), ο Πελέ τελείωσε την μπουγάδα σε αντίπεθεση στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Ιταλία (3-5-2): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Φλορέντζι (84'Νταμιάν), Παρόλο, Ντε Ρόσι (53' Μότα), Τζακερίνι, Ντε Σίλιο, Πελέ, Έντερ (81' Ινσίνιε).

Ισπανία (4-3-2-1): Ντε Χέα, Χουανφράν, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Φάμπρεγκας, Ινιέστα, Νταβίδ Σίλβα, Νολίτο (46' Αντούριθ, 81' Πέδρο), Μοράτα (70' Βάθκεθ).