• Πέθανε ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης

Tυχερή η ομάδα του Σάντος

H Πορτογαλία στους «8»

kouaresma

Μετά από ένα αγωνιώδες ματς που κρίθηκε στην παράταση η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος νίκησε 1-0 την Κροατία και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Euro 2016 όπου θα αντιμετωπίσει την Πολωνία. Χρυσός σκόρερ ο Κουαρέσμα στο 117'.

Το παιχνίδι δεν ήταν αυτό που λέμε θεαματικό. Μάλιστα στα πρώτα 90 λεπτά δεν είχε καν εύστοχο σουτ μπροστά στις δύο εστίες.

Η Κροατία όμως,ακόμα και έτσι, δικαιούται να λέει ότι είχε πιο πολλές ευκαιρίες και ότι η ατυχία της στέρησε την πρόκριση. Τουλάχιστον τρεις ο Βίντα αστόχησε από πλεονεκτική θέση ενώ ο Πέρισιτς είχε δοκάρι ένα λεπτό πριν το γκολ των Πορτογάλων!

Στην αντεπίθεση του 117 όμως η Πορτογαλία δεν λάθεψε. Ο Σούμπασιτς απέκρουσε το πρώτο σουτ του Ρονάλντο αλλά ο Κουαρέσμα πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το χρυσό 1-0. Επόμενη αντίπαλος για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος θα είναι η Πολωνία.

Κροατία (4-2-3-1): Σούμπασιτς, Σέρνα, Τσόρλουκα, Βίντα, Στρίνιτς, Μπάντελι, Μόντριτς, Ράκιτιτς (110' Πιάτσα), Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς, Μάντζουκιτς (88' Κάλινιτς).

Πορτογαλία (4-4-2): Πατρίσιο, Σέντρικ, Πέπε, Ζοζέ Φόντε, Γκερέιρο, Αντρέ Γκόμες (50' Ρενάτο Σάντσες), Γουίλιαμ, Αντριέν Σίλβα (108' Ντανίλο), Ζοάο Μάριο (87' Κουαρέσμα), Νάνι, Ρονάλντο.