Ο Γκριεζμάν έλυσε το γόρδιο δεσμό

Λυτρώθηκε στο τέλος η Γαλλία

Μπορεί να δυσκολεύτηκε αλλά η Γαλλία βρήκε τον τρόπο να νικήσει 2-0 την Ελβετία και να κάνει το δύο στα δύο στο Euro 2016.

Στο πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά η Γαλλία δεν μπήκε καν στο πνεύμα του ματς αφού δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Ο Μαρσιάλ αχρήστευε κάθε επίθεση των Γάλλων και γι' αυτό αντικαταστάθηκε από τον προπονητή του στο ημίχρονο.

Οι Αλβανοί αμύνθηκαν εξαιρετικά ενώ στο 52' λίγο έλειψε να σοκάρουν τους γηπεδούχους αφού ο Σανιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του!

Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Ντεσάμπ κυριάρχησαν και έβγαλαν φάσεις, είχαν όμως άγχος μέχρι το 90' όταν ο Γκριεζμάν έγραψε το 1-0.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο εξαιρετικός Παγέ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Γαλλία: Γιορίς, Σανιά, Ραμί, Κονσιελνί, Εβρά, Καντέ, Ματουιντί, Κομάν (67' Γκριεζμάν), Παγέ, Μαρσιάλ (46' Πογκμπά), Ζιρού (77' Ζινιάκ)

Αλβανία: Μπερίσα, Χισάι, Αγέτι (84' Βεσέλι), Μαβράι, Αγκόλι, Κουκέλι (74' Τσάκα), Αμπράσι, Μεμουσάι, Λίλα (71' Ρόσι), Λενιάνι, Σαντίκου.