Γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα

Λυτρωτής ο Πικέ για την Ισπανία

Η Ισπανία ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Euro 2016, επικρατώντας 1-0 της Τσεχίας.

Η Τσεχία άντεξε την πίεση της Ισπανίας για 87 λεπτά, αλλά τελικά ο Ζεράρ Πικέ νίκησε τον εκπληκτικό Πετρ Τσεχ και χάρισε τη νίκη με 1-0.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έχει πια 6 σερί νίκες στα τελικά της διοργάνωσης, καθώς τελευταίο ματς που δε νίκησε ήταν η πρεμιέρα του 2012 με την Ιταλία (1-1). Έχει μάλιστα και 6 σερί ματς χωρίς να έχει δεχτεί γκολ, καθώς εκείνο του Αντόνιο Ντι Νατάλε ήταν το τελευταίο (599 λεπτά χωρίς παραβίαση η εστία).

Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Πικέ με κεφαλιά στο 87ο λεπτό.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Ισπανία (4-3-2-1): Ντε Χέα, Χουανφράν, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Φάμπρεγκας (70' Τιάγκο), Ινιέστα, Νολίτο (82' Πέδρο), Σίλβα, Μοράτα (62' Αντούριθ).

Τσεχία (4-2-3-1): Τσεχ, Καντεράμπεκ, Σίβοκ, Χούμπνικ, Λιμπερσκί, Νταρίντα, Πλάζιλ, Γκρεμπρέ Σελασιέ (86' Σούραλ), Κρεΐτσι, Ροζίτσκι (88' Παβέλκα), Νέτσιντ (75' Λάφατα).