Συνεχίστηκε η κατάρα της πρεμιέρας

Ούτε τώρα η Αγγλία

Για μία ακόμη φορά η Αγγλία δεν κατάφερε να νικήσει σε πρεμιέρα Euro. Προηγήθηκε με τον Ντάιερ αλλά ισοφαρίστηκε στο τελευταίο λεπτό από τον Γκλουσακόφ, γκολ με το οποίο η Ρωσία πήρε το 1-1.

Οι Αγγλοι ήταν σαφώς ανώτεροι και περιόρισαν τη Ρωσία σε παθητικό ρόλο. Είχαν όμως προβλήματα στο γκολ και παρά το γεγονός ότι κυριάρχησαν μέχρι το 70', δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Ακριβώς τότε ο Ρούνεϊ είχε δοκάρι αλλά τρία λεπτά αργότερα τη λύση την έδωσε ο Ντάιερ με απευθείας χτύπημα φάουλ με το οποίο το σκορ άνοιξε.

Η Ρωσία μην έχοντας να κάνει κάτι άλλο βγήκε μπροστά και βρήκε την ισοφάριση σε μία από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα. Λυτρωτής ήταν ο Γκλουσακόφ ο οποίος με εξουδετερωμένη την αγγλική άμυνα έγραψε το 1-1 στις καθυστερήσεις.

Αγγλία: Χαρτ, Γουόκερ, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Ρόουζ, Ντάιερ, Άλι, Ρούνεϊ (78' Γουίλσιρ), Λαλάνα, Στέρλινγκ (87' Μίλνερ), Κέιν.

Ρωσία: Ακινφέεβ, Σμόλνικοβ, Ιγκνασέβιτς, Βασίλι Μπερεζούτσκι, Σένικοβ, Νόιστεντερ (80' Γκλουσακόβ), Γκολοβίν (77' Σιρόκοβ), Σάτοβ, Σμόλοβ (85' Μαμάεβ), Κοκόριν, Τζιούμπα.