• Μάχη στη Βουλή για ΔΟΛ, διαπλοκή και... αγρότες

Νίκη με ανατροπή

Ζορίστηκε, αλλά προκρίθηκε η Γαλλία

Η Γαλλία νίκησε 2-1 την σκληροτράχηλη Ιρλανδία και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro.
fra_irla

Τα χρειάστηκε η Γαλλία, αλλά με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκριεζμάν, νίκησε 2-1 του Ιρλανδούς (που προηγήθηκαν) και πήρε την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Ιρλανδία ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το ματς αφού μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Πογκμπά υπέπεσε σε πέναλτι (τραβηγμένο είναι η αλήθεια), ο Μπρέιντι ανέλαβε την εκτέλεσή του και οι Ιρλανδοί βρέθηκαν μπροστά με 1-0, βάζοντας τις βάσεις για μια μεγάλη έκπληξη.

Οι Γάλλοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, δημιούργησαν και έχασαν ευκαιρίες, αλλά το 0-1 δεν άλλαξε στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ήρθε η μεγάλη ανατροπή. Μέσα σε τέσσερα λεπτά (57' και 61') οι Γάλλοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τα δύο τέρματα του Γκριεζμάν, ενώ η αποστολή των Ιρλανδών έγινε ακόμα πιο δύσκολη όταν στο 66' έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντάφι.

Η Γαλλία καρδιοχτύπησε, αλλά νίκησε 2-1 του Ιρλανδούς και πέρασε στα προημιτελικά του Euro όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Αγγλία-Ισλανδία.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Γαλλία (4-3-3): Γιορίς, Σανιά, Ραμί, Κοσιελνί, Εβρά, Καντέ (46' Κομάν, 93' Σισοκό), Πογκμπά, Ματουιντί, Γκριεζμάν, Παγέ, Ζιρού (73' Ζινιάκ)

Ιρλανδία (4-4-2): Ράντολφ, Κόλμαν, Κίοχ, Ντάφι, Γουόρντ, ΜακΚάρθι (72' Χούλαχαν), Χέντρικ, Μπρέιντι, ΜακΛιν (68' Ο'Σι), Λονγκ, Μέρφι (65' Γουόλτερς)