• Πανελλαδικές: Εκτοξεύονται Νομικές και Ιατρικές Σχολές

Δύο γκολ ο Μοράτα

Θρίαμβος της Ισπανίας

Η Ισπανία έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Τουρκία και με τη νίκη της με 3-0 έφτασε τους έξι βαθμούς σε δύο αγώνες. Πρόκριση για τους πρωταθλητές Ευρώπης στην επόμενη φάση.

Η αγωνιστική ανωτερότητα των εκπληκτικών Ισπανιών δεν αμφισβητήθηκε ούτε στιγμή.

Από την αρχή η φούρια ρόχα πήρε τα ηνία του ματς και περιόρισε τους Τούρκους σε παθητικό ρόλο με το αστείρευτο πάσινγκ γκέιμ και την απαράμμιλη ποιότητά της.

Μόλις ο Μοράτα άνοιξε το σκορ στο 34' η Τουρκία κατέρρευσε. Αμέσως, τρία λεπτά μετά, δέχθηκε και άλλο γκολ από τον Νολίτο και ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε πριν καν βγει το ημίχρονο.

Το κερασάκι στην τούρτα της ισπανικής νίκης έβαλε και πάλι ο Μοράτα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 48'.

Ισπανία: Ντε Χέα, Χουανφράν, Ράμος, Πικέ, Άλμπα (81' Αθπιλικουέτα), Μπούσκετς, Φάμπρεγας (71' Κόκε), Ινιέστα, Σίλβα (64' Σοριάνο), Νολίτο, Μοράτα

Τουρκία: Μπαμπατζάν, Γιονούλ, Τοπάλ, Μπαλτά, Ερκίν, Ινάν (70' Μάλι), Τουφάν, Ερζιακούπ (62' Σαχάν), Τσαλχάνογλου (46' Σαχίν), Τουράν, Γιλμάζ