Ήττα από την Ισλανδία

Δεν πέρασε στον τελικό η Εθνική Νέων Ανδρών

Την ήττα γνώρισε η εθνική ομάδα Νέων από την αντίστοιχη της Ισλανδίας με 70-67, στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας που διεξάγεται στη Χαλκίδα. Έτσι, η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να περάσει στον τελικό της Κυριακής, απέναντι στο Μαυροβούνιο.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρουσίασε σημάδια κόπωσης. Στο «μικρό τελικό» η «γαλανόλευκη» θα αντιμετωπίσει την Κυριακή την Κροατία (18:45) και θα προσπαθήσει να πάρει την άνοδο, την οποία εξασφάλισαν οι Ισλανδοί με τους Μαυροβούνιους που θα αγωνιστούν στον τελικό.

Οι Ισλανδοί επέβαλαν από την αρχή το ρυθμό τους και με σερί 9-0 προηγήθηκαν 11-7. Με τα τρίποντα των Λούντζη και Δίπλαρου η Εθνική έμεινε κοντά στο σκορ (16-15), αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Ισλανδούς να έχουν τον έλεγχο και διαφορά έξι πόντων (21-15).

Οι διεθνείς μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση στο δεύτερο 10λεπτο και με καλή άμυνα κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο μέρος στο +5 (37-32), ενώ σε κάποια στιγμή ξέφυγαν και με 8 (35-27).

Με κορυφαίο τον Κάρι Γιόνσον η Ισλανδία βρήκε πάλι ρυθμό και «έχτισε» προβάδισμα επτά πόντων (48-41, στο 27'), για να κλείσει η τρίτη περίοδος με τους αντιπάλους μας στο 51-49.

Το τρίποντο του Δίπλαρου έβαλε μπροστά την Εθνική στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (52-51), αλλά ο Κάρι Γιόνσον ήταν σε μεγάλη βραδιά. Ο Χαραλαμπόπουλος είχε την ευκαιρία να βάλει μπροστά την Ελλάδα, αλλά αστόχησε 6" πριν από το τέλος, ο Πάλσον ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε και μετά το λάθος των διεθνών στην επίθεση των 4 δευτερολέπτων οι Ισλανδοί πήραν τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 37-32, 49-51, 67-70

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Στέφανσον): Χέρμανσον, Γένσον, Γκούντμουντσον 11 (1), Μπίργκισον 10, Πάλσον 10 (3), Στέφανσον, Γιόνσον 29 (5), Βίγκνισον, Άγκουστσον, Φρίντρικσον, Γκίλφασον, Χλίνασον 10.