• Συγκλονιστική συναυλία Μ. Θεοδωράκη στο Ντίσελντορφ

Eπικό ματς και...18 πέναλτι

Επιβίωσε στο θρίλερ η Γερμανία!

Μετά από 120 λεπτά και 18 πέναλτι, η Γερμανία έκαμψε την αντίσταση της Ιταλίας με 6-5 στη ρώσικη ρουλέτα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro 2016.

Το παιχνίδι όπως αναμενόταν είχε πολλή τακτική και από τις δύο ομάδες. Και φυσικά ελάχιστες φάσεις. Οι Γερμανοί πάντως είχαν την περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους και στο 65' προηγήθηκαν με το γκολ του Οζίλ δείχνοντας ότι έχουν τα φόντα και δεύτερο γκολ.

Η παραχώρηση πέναλτι όμως από τον Μπόατενγκ έδωσε την ευκαιρία στους Ιταλούς στο 79' να ισοφαρίσουν και ο Μπουνούτσι δεν την άφησε να περάσει ανεκμετάλλευτη σκοράροντας από τη βούλα.

Τα λεπτά μέχρι τη λήξη των 90' και η παράταση δεν έφεραν άλλο γκολ και έτσι φτάσαμε στη διαδικασία των πέναλτι. Χάθηκαν πολλά, τρία από κάθε ομάδα στα πρώτα πέντε, εκ των οποίων και το ματς-μπολ του Σβαϊνστάιγκερ.

Η διαδικασία συνεχίστηκε μέχρι το 9ο πέναλτι. Ο Νοϊερ έπιασε το πέναλτι του Νταρμιάν, ο Εκτορ ευστόχησε στο δικό του και έστειλε τη Γερμανία στα ημιτελικά για τρίτη συνεχόμενη φορά σε Euro.

Tα "πάντσερ" έτσι νίκησαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους την Ιταλία σε μεγάλη διοργάνωση μετά από οκτώ αποτυχημένες προσπάθειες και παράλληλα διατήρησαν το αήττητο στη διαδικασία των πέναλτι στα τελευταία 40 χρόνια!