Χρυσός σκόρερ ο Μολέντο

Λύτρωση για Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος, λυτρώθηκε από τον Μολέντο στο 79ο λεπτό και νικώντας 1-0 την ΑΙΚ στο γήπεδο της Λεωφόρο, πήρε το προβάδισμα πρόκρισης για τα πλέι οφ του Europa League.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος, αλλά δεν είχε το καθαρό μυαλό να δημιουργήσει φάσεις. Έχασε μία μεγάλη με τον Ιμπάρμπο, αλλά και οι Σουηδοί έφτασαν κοντά στο γκολ, απειλώντας με κοντινή κεφαλιά. Ουσιαστικά η ομάδα του Στραματσόνι προσπαθούσε να φτιάξει παιχνίδι και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για το γκολ με ατομικές ενέργειες, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Ιδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Στραματσόνι έριξε Βιγιαφάνες και Λέτο στον αγώνα μήπως δει προκοπή, αλλά λυτρώθηκε από... αμυντικό. Συγκεκριμένα από τον Μολέντο, ο οποίος αμαρκάριστος βρέθηκε σε θέση βολής και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μία σημαντική νίκη, κάνοντας το πρώτο βήμα για πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Κουτρουμπής (46' Βιγιαφάνιες), Μολέντο, Ιβανόφ, Λεντέσμα, Ζέκα, Γουακάσο (70' Λέτο), Ιμπάρμπο (88' Λουντ), Μπεργκ.

ΑΪΚ Στοκχόλμης (Νόρλινγκ): Κάρλγκρεν, Χάουκσον, Κάρλσον, Γιόχανσον, Κπόζο, Σάντγκρεν, Οφόρι, Ισχιζάκι (65' Γιασίν), Μπλόμπεργκ, Άβντιτς (87' Σαλέτρος), Μαρκάνεν.