• Γενικά αίθριος ο καιρός από σήμερα

ΕΛΛΑΔΑ

H πιο μεγάλη νίκη στο Euro 2016

Σαρωτική η Γαλλία

Η Γαλλία έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Ισλανδία, νίκησε με το ευρύ 5-2 και πλέον ετοιμάζεται για το μεγάλο ημιτελικό της Πέμπτης κόντρα στη Γερμανία.

Hδη από το πρώτο 20λεπτο το σκορ είχε φτάσει στα επίπεδα του 2-0 με τα γκολ του Ζιρού στο 12' και του Πογκμπά στο 12'.

Το σημείο όμως στο οποίο οι Γάλλοι κέρδισαν ολοκληρωτικά τη μάχη ήταν το τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου.  Με τον Παγέ να κάνει το 3-0 στο 43' και τον Γκριεζμάν το 4-0 στο 45' κάθε αμφιβολία για τον τελικό νικητή έπαψε να υπάρχει.

Η Ισλανδία πάντως συνέχισε να μάχεται. Μείωσε σε 4-1 με τον Σίγκθορσον στο 56', είδε τον Ζιρού να κάνει το 5-1 στο 59' αλλά μείωσε εκ νέου στο 83' με τον Μπάρνιασον για να αποθεωθεί από τον κόσμο της.