• Με «βραχιολάκι» ο 39χρονος παραολυμπιονίκης

Εριξε στο καναβάτσο τη Γερμανία

Στον τελικό η Γαλλία!

Η Γαλλία νίκησε 2-0 τη Γερμανία στη Μασσαλία με δύο γκολ του Γκριεζμάν και προκρίθηκε στο μεγάλο τελικό του Euro 2016 όπου θα αντιμετωπίσει την Κυριακή την Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος.

Με την αύρα του γηπεδούχοι να την συνοδεύει η Γαλλία βγήκε να πιέσει αλλά η Γερμανία ανταποκρίθηκε πολύ καλά. Οχι μόνο αυτό αλλά οι παίκτες του Λεβ κατάφεραν να βγάλουν πολύ καλές επιθέσεις και να κάνουν ευκαιρίες.

Εκαναν όμως και ένα πολύ φθηνό προσωπικό λάθος. Ο Σβαϊνστάιγκερ παραχώρησε πέναλτι στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου και ο Γκριεζμάν έκανε το 1-0.

Με το υπέρ τους σκορ οι Γάλλοι έπαιξαν πολύ καλύτερα. Η Γερμανία ήθελε να πιέσει και εν μέρει το έκανε, η Γαλλία όμως είχε όλο το γήπεδο δικό της για καλές αντεπιθέσεις.

Ετσι λοιπόν στο 72' ο Γκριεζμάν βρέθηκε και πάλι σε επίκαιρη θέση και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ο τελικός της Κυριακής θα βρει αντιμέτωπες τη Γαλλία και την Πορτογαλία.

Γερμανία (4-1-4-1): Νόιερ, Κίμιχ, Χέβεντες, Μπόατενγκ (61' Μουστάφι), Χέκτορ, Τζαν (67' Γκέτσε), Σβαϊνστάιγκερ (79' Σανέ), Κρος, Εζίλ, Ντράξλερ, Μίλερ

Γαλλία (4-2-3-1): Γιορίς, Σανιά, Κοσιελνί, Ουμτιτί, Εβρά, Πογκμπά, Ματουιντί, Σισοκό, Γκριεζμάν (92' Καμπάιγ), Παγέ (71' Καντέ), Ζιρού (78' Ζινιάκ)