ΕΛΛΑΔΑ

Ακάθεκτη η ομάδα του Σάντος

Στους 4 η Πορτογαλία

Η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος νίκησε στα πέναλτι με 5-3 την Πολωνία και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Euro 2016. Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν 1-1.

Αν και βρέθηκε να χάνει μόλις στο 2' χάρη σε γκολ του Λεβαντόφσκι, η Πορτογαλία κατάφερε να μην χάσει την ψυχραιμία της.

Ισοφάρισε με τον εκπληκτικό 18χρονο Ρενάτο Σάντσες στο 33' και στη συνέχεια έψαξε και το δεύτερο γκολ χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Ο μέτριος Ρονάλντο απώλεσε κλασικές ευκαιρίες και κάπως έτσι οι δύο ομάδες, αφού δεν έλυσαν τις διαφορές τους ούτε στην παράταση, ξεκαθάρισαν τους λογαριασμούς στα πέναλτι.

Εκεί ο Πατρίσιο έπιασε το χτύπημα του Μπλαστσικόφσκι και ουσιαστικά έκανε τη διαφορά!

Η Πορτογαλία στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει το νικητή του προημητελικού του Βελγίου με την Ουαλία.