Τα χρειάστηκε, αλλά προκρίθηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ηττήθηκε στη Νορβηγία με 3-1 από την Οντ, αλλά πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του Europa League, εκεί όπου τον περιμένει η ολλανδική Άλκμααρ.
pass1

Τα χρειάστηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στη νορβηγική Οντ. Έχασε με 3-1 στην παράταση και σε συνδυασμό με τη νίκη του 3-0 στον πρώτο αγώνα, πήρε την πρόκριση για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα από τους γηπεδούχους. Kράτησε το 0-0, ενώ είχε και τις μεγαλύτερες ευκαιρίες να σκοράρει και να τελειώσει μια και καλή την υπόθεση-πρόκριση.

Στο δεύτερο ένα κακό τρίλεπτο έφερε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Στο 55' ο Νορτκβέλε άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (μετά από χέρι του Καρανίκα) και στο 57' ο Ακαμπουέζε με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Νορτκβέλε, έκανε το 2-0.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 89' ο Ζεκνίνι από αριστερά γύρισε στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα πέρασε από όλη την άμυνα του ΠΑΣ και ο Ρουντ με προβολή την έστειλε στα δίχτυα για το 3-0 που έστειλε το ματς στην ημίωρη παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, ο ΠΑΣ βρήκε το γκολ της λύτρωσης από τον Κούτρη στο 98ο λεπτό και ουσιαστικά έδιωξε τα μαύρα σύννεφα, χαρίζοντας την πρόκριση στον γ' προκριματικό γύρο του Europa League. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Άλκμααρ.

ΟΝΤ ΓΚΡΕΝΛΑΝΤ (Φαγκέρμο): Ρόσμπαχ, Ρουντ, Χάγκεν, Μπέργκε, Γκόγκααρντ, Σάμουελσεν (63' Μπεργκ), Νόρντκβελε (Μεσούντι), Γένσεν (101' Νίλσεν), Ακαμπουέζε, Γιόχανσεν, Ζεκνίνι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Πασχαλάκης, Μπέριος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Καρανίκας, Ναδάλες, Κοζορώνης (94' Δώνης), Λίλα, Ακόστα, Γιάκος (79' Μαμπουλού), Φερφελής (66' Κούτρης).