Νίκησε τη Βέστερλο

Θετικό τεστ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 την Βέστερλο στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι του επί βελγικού εδάφους. Πουλίδο, Ανδρούτσος και Ιντέγε οι σκόρερ των "ερυθρόλευκων" που προηγήθηκαν με 3-0.
olympiacos_exw

Οι πρωταθλητές έπαιξαν αρκετά καλά στο πρώτο ημίχρονο χωρίς φυσικά να κάνουν κάτι το εντυπωσιακό. Εδειχναν πάντως πιο ομάδα μέσα στο γήπεδο και δημιούργησαν τουλάχιστον τρεις καλές ευκαιρίες από τις οποίες εκμεταλλεύτηκαν την τρίτη (πέναλτι του Πουλίδο για το 39').

Στο δεύτερο μέρος ο Ανδρούτσος, από τους διακριθέντες του Ολυμπιακού, έγραψε το 2-0 (62') και στο 65' ο Ιντέγε έκανε το 3-0. Οι Βέλγοι για να μειώσουν εκμεταλλεύτηκαν την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης των Πειραιωτών στο τελευταίο δεκάλεπτο (είχαν γίνει και πολλές αλλαγές από τον Βίκτορ, έπαιξε και ο Καμπιάσο).

Ο Γκανβουλά μείωσε σε 1-3 στο 83' και ο Ντε Κέλαρ έκλεισε το σκορ στο 90'.

Ο Μιχάλης Μανιάς έπαιξε στα 60 πρώτα λεπτά για τη Βέστερλο χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει αισθητή την παρουσία του.

Ολυμπιακός: Καπίνο (46' Χουτεσιώτης), Φιγκέιρας (66' Βούρος), Μποτία (46' Ντε Λα Μπέγια, 73' Σιόβας), Ντα Κόστα (66' Τσιμίκας), Μαζουακού (66' Φορτούνξης), Κασάμι (66' Μιλιβόγεβιτς), Ζντιέλαρ (66' Πάρντο), Ανδρούτσος (66' Μπουχαλάκης), Μανθάτης (66' Καμπιάσο), Σεμπά (66' Ντουρμάζ), Πουλίδο (46' Ιντέγε)