Eχασε κραυγαλέες ευκαιρίες

Αυτοκτόνησε ο ΠΑΟΚ!

Αν και ήταν πολύ καλύτερο του αντιπάλου του ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τον Αγιαξ με 2-1 στην Τούμπα και είπε αντίο στη συνέχεια του Τσάμπιονς Λιγκ. Συνεχίζει στο Γιουρόπα Λιγκ ο Δικέφαλος του Βορρά.

Η ομάδα του Βλάνταν Ιβιτς όχι μόνο προηγήθηκν νωρίς αλλά δημιούργησε τουλάχιστον άλλες τρεις ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά του και να εξασφαλίσει την πρόκριση.

Αντ' αυτού όμως ο Αγιαξ ισοφάρισε με το πέναλτι του Κλάασεν στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου και άλλαξε την ψυχολογία του ματς.

Ο Αίαντας χτύπησε και πάλι δύο λεπτά πριν από το τέλος του ματς παίρνοντας έτσι μία ανέλπιστη, βάσει της εικόνας του, πρόκριση.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Σακόφ (Kουλούρης 89'), Χαρίσης (Μπίσεσβαρ 84'), Τζάλμα, Ροντρίγκες, (Μυστακίδης 70') και Αθανασιάδης

Άγιαξ: Σίλεσεν, Τέτε, Φέλτμαν, Ρίντεβαλντ, Κλάασεν, Βέστερμαν, Κασιέρα, Ντόλμπεργκ (Ελ Γκάζι 63'), Φίρχεφερ, Γκουντέλι και Ντάικς