Europa League

Αγχώθηκε, αλλά προκρίθηκε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε την παράταση για να νικήσει την αδύναμη Αρούκα με 2-1 και να προκριθεί στους ομίλους του Europa League.
olympiacos_exw

Η αποστολή στο γήπεδο Καραϊσκάκη ήταν θεωρητικά εύκολη, ωστόσο ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα. Η αξιόμαχη πορτογαλική Αρούκα τον απείλησε με αποκλεισμό
και χρειάστηκε η ημίωρη παράταση για να κερδίσει με 2-1 και να προκριθεί στη φάση των ομίλων του Europa League.

O Oλυμπιακός είχε την «κληρονομιά» του 1-0 από τον πρώτο αγώνα στην Πορτογαλία και μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ως το φαβορί. Στο πρώτο ημίχρονο δεν εντυπωσίασε με την απόδοσή του, αλλά είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και τις περισσότερες τελικές προσπάθειες.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα των πρωταθλητών Ελλάδας δεν διαφοροποιήθηκε. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι βλέποντας την εικόνα των αντιπάλων άρχισαν
σιγά-σιγά να βγαίνουν μπροστά, έχοντας στο 65' τη μεγάλη ευκαιρία για το 0-1 σε κοντινή κεφαλιά του Γκονσάλες. Στο 80' η πορτογαλική ομάδα σόκαρε το
Καραϊσκάκη με το γκολ του Γκεγκέ, ο οποίος ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί, υπό τις αποδοκιμασίες των φιλάθλων του Ολυμπιακου, οι Πειραιώτες έδιωξαν τα μαύρα σύννεφα και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο γύρισαν το σκορ και πήραν τη νίκη-πρόκριση. Αρχικά, ο Ντομίνγκες, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στην παράταση, έκανε το 1-1 και ο Ιντέγιε διαμόρφωσε το τελικό 2-1 που έστειλε τους πρωταθλητές Ελλάδας στη φάση των ομίλων του Europa League, η κλήρωση της οποίας θα γίνει το μεσημέρι της Παρασκευής.