• Τι ισχύει για την παράλληλη ασφάλιση

Europa League

Ένα και καλό για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 την Αρούκα στην Πορτογαλία και απέκτησε πλεονέκτημα πρόκρισης στους ομίλους του Europa League.
osfp

Ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε στην Πορτογαλία, στο πρώτο ματς για τα πλέι οφ του Europa League. Με το 1-0 απέναντι στην Αρούκα είναι το αφεντικό του ζευγαριού δεδομένου ότι η ρεβάνς διεξάγεται την επόμενη Πέμπτη στο Καραϊσκάκη.

Ο Ολυμπιακός, με τον Πάουλο Μπέντο να κάνει επίσημο ντεμπούτο στον πάγκο του, μπήκε με επιθετική διάθεση στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Αρούκα.
Είχε τον έλεγχο του αγώνα απέναντι στους άπειρους Πορτογάλους (που έκαναν την παρθενική τους ευρωπαϊκή εμφάνιση) και στο 27' βρέθηκαν μπροστά στο
σκορ όταν ο Πάρντο έκανε την ατομική προσπάθεια, σερβίροντας στον Σεμπά, ο οποίος δεν λάθεψε για το 0-1.

Η Αρούκα δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Καπίνο. Οι όποιες προσπάθειές της περιορίζονταν σε κάποια σουτ, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό
που είχε ακόμη 2-3 καλές στιγμές για να πετύχει και δεύτερο γκολ και ουσιαστικά να κλειδώσει από το πρώτο ημίχρονο το διπλό.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο, αλλά του έλειπαν οι φάσεις. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το
1-1 στο 72ο λεπτό. Πρωταγωνιστής της φάσης ο Καπίνο, ο οποίος με εξαιρετική επέμβαση έδιωξε το πλασέ του Γκονσάλες που βρέθηκε φάτσα με το γκολ.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε στο 80' όταν ο Σεμπά πάσαρε στον Καμπιάσο, ο οποίος από πλεονεκτική θέση πλάσαρε άουτ, στη μεγαλύτερη ευκαιρία για το 0-2.

Στα υπόλοιπα λεπτά ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε άψογα το ματς, δεν δέχθηκε άλλη φάση, κράτησε το 1-0 και πλέον έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση στους ομίλους.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Πάρντο, Ντομίνγκες, Σεμπά, Ιντέγε