ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ξεκίνημα για τον στίβο

Ολυμπιακοί Αγώνες: Οι ελληνικές συμμετοχές της ημέρας

Ο βασιλιάς των Ολυμπιακών Αγώνων ο στίβος ξεκινάει τα ξημερώματα του Σάββατου με την Σοφία Υφαντίδου να ρίχνεται στη μάχη του επτάθλου και τον Μίλτο Τεντόγλου στα προκριματικά του μήκους, τον Αλέξανδρο Παπαμιχαήλ στα 20χλμ βάδην, αλλά και την Αλεξία Παππά να παίρνει μέρος στα 10χλμ γυναικών. Ωστόσο οι ελληνικές συμμετοχές είναι αρκετές και στα υπόλοιπα αθλήματα, όπως το πόλο, την ιστιοπλοΐα, άρση βαρών, σκοποβολή αλλά και κολύμβηση.
ifantidou

Την αρχή κάνει ο Ευθύμης Μίττας στις 15:30 στο σκιτ ανδρών στη σκοποβολή. Την ίδια ώρα σχεδόν η Σοφία Υφαντίδου θα τρέξει στα 100μ εμπόδια στο πρώτο αγώνισμα του επτάθλου, ενώ στις 16:00 ξεκινάει τις προσπάθειες του στα 85 κιλά της Άρσης Βαρών  ο Θοδώρος Ιακωβίδης.

Η Σοφία Υφαντίδου στις 16:50 θα αγωνιστεί στο ύψος επτάθλου, ενώ στις 17:00 θα τρέξει η Αλεξία Παππά στα 10χλμ γυναικών.

Το απόγευμα θα ξεκινήσουν οι ιστιοδρομίες στα RS.X ανδρών και γυναικών με τους Βύρωνα Κοκκαλάνη και Αγγελική Σκαρλάτου να αγωνίζονται αντίστοιχα, ενώ θα συνεχίσουν τις προσπάθειες τους οι Παύλος Καγιαλής και Παναγιώτης Μαντής στα 470.

Στη κολύμβηση, στις 19:25 η Νόρα Δράκου θα κολυμπήσει στα προκριματικά στα 50μ ελεύθερο γυναικών, ενώ στις 22:00 θα αγωνιστούν οι Απόστολος Χρήστου, Κριστιάν Γκολομέεβ, Παναγιώτης Σαμιλίδης, Ανδρέας Βαζαίος στα 4χ100 μεικτή ανδρών.

Νωρίτερα στις 20:30 θα αγωνιστεί ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στα 20 χλμ βάδην.

Τα ξημερώματα του Σαββάτου (13/8) η Σοφία Υφαντίδου θα αγωνιστεί στη σφαιροβολία και στα 200μ του επτάθλου, ο Μίλτος Τεντόγλου θα πάρει μέρος στα προκριματικά του μήκους, ενώ στη 01:30 η εθνική ομάδα πόλο θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Βραζιλία για τον Α’ όμιλο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών (σε ώρες Ελλάδος)

Σκοποβολή
15:30 – προκριματικό σκιτ ανδρών – Μάκης Μίτας

Κωπωλασία
15:40 – μικρός τελικός – τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου – Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλλας, Γιάννης Τσίλης, Διονύσης Αγγελόπουλος

Στίβος
15:35 – 100μ. εμπόδια επτάθλου – Σοφία Υφαντίδου
16:50 – ύψος επτάθλου – Σοφία Υφαντίδου
17:10 – τελικός 10.000μ. γυναικών – Αλεξία Παππά
20:30 – τελικός 20χλμ. βάδην ανδρών – Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ
02:35 – σφαιροβολία επτάθλου – Σοφία Υφαντίδου
03:20 – προκριματικός μήκους ανδρών – Μίλτος Τεντόγλου
04:05 – 200μ. επτάθλου – Σοφία Υφαντίδου

Άρση βαρών
16:00 – 2ο γκρουπ 85κ. ανδρών – Θόδωρος Ιακωβίδης

Κολύμβηση
19:02 – προκριματικός 50μ. ελεύθερο γυναικών – Νόρα Δράκου
21:48 ή 21:58 – προκριματικός 4Χ100μ. μεικτής ανδρών – Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Παναγιώτης Σαμιλίδης, Κριστιάν Γκολομέεβ

Ιστιοπλοΐα
19:05 – 5η-6η ιστιοδρομία 470 ανδρών – Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής
19:05 – 10η-12η ιστιοδρομία RS:Χ γυναικών – Αγγελική Σκαρλάτου
19:15 – 10η-12η ιστιοδρομία RS:Χ ανδρών – Βύρωνας Κοκκαλάνης

Πόλο
01:30 – 1ος όμιλος ανδρών – Ελλάδα – Βραζιλία

* Σε περίπτωση πρόκρισης της Νόρας Δράκου ο ημιτελικός θα γίνει 04:59 ξημερώματα Σαββάτου. Σε περίπτωση πρόκρισης της σκυτάλης ο τελικός είναι προγραμματισμένος για τα ξημερώματα της Κυριακής και ώρα 05:04

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια.

Υποβολή απάντησης

Παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ.
Παρακαλώ εισάγετε το email σας εδώ.
Παρακαλώ εισάγετε το σχόλιο σας εδώ.