• Δημοσκόπηση ΠΑΜΑΚ: Μπροστά με 16 μονάδες η ΝΔ

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Δείτε το πλήρες πρόγραμμα

Ολυμπιακοί Αγώνες: Ώρα για ρυθμική γυμναστική - Οι ελληνικές συμμετοχές της μέρας

Με τον προκριματικό της ρυθμικής γυμναστικής στο ανσάμπλ ξεκινά το σημερινό πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών στο Ρίο.
rythmiki

Η εθνική ομάδα, η οποία αποτελείται από τις Σταυρούλα Σαμαρά, Ελένη Δόικα, Μιχαέλα Μεταλλίδου, Ιωάννα Αναγνωστοπούλου και Ζωή Κοντογιάννη θα ξεκινήσει την προσπάθειά της στις 16:00 (ώρα Ελλάδος), με στόχο την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής.

Από τις συνολικά 14 ομάδες που θα λάβουν μέρος στον προκριματικό, οι 8 θα περάσουν στον τελικό, με τις Ελληνίδες αθλήτριες να ψάχνουν την υπέρβαση, καθώς μια πιθανή πρόκριση θα αποτελεί σπουδαία επιτυχία.

Στις 22:30 η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών θα ριχτεί στη «μάχη» για την πέμπτη θέση, αντιμετωπίζοντας την Ουγγαρία, την οποία είχε βρει απέναντί της και στους ομίλους, σε ένα ματς που έληξε ισόπαλο 8-8. Σε περίπτωση νίκης, η εθνική θα κατακτήσει τη δεύτερη καλύτερη θέση της σε Ολυμπιακούς Αγώνες, μετά την 4η της Αθήνας το 2004.

Αναλυτικά οι ελληνικές συμμετοχές για τη 15η ημέρα (σε ώρες Ελλάδας):

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
16:00 Εθνική Ομάδα Ανσάμπλ (προκριματικός)

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ
22:30 Ουγγαρία-Ελλάδα (αγώνας κατάταξης, θέσεις 5-6)

Το πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων (20/8) (σε ώρες Ελλάδας):

ΣΤΙΒΟΣ
02.30 Ύψος Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
02.55 Ακοντισμός Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
03.00 1.500μ Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
03.15 800μ Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
03.30 5.000μ Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
04.00 4χ400μ Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
04.35 4χ400μ Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΜΠΑΝΤΜΙΝΤΟΝ
14:30 Απλό Ανδρών Μικρός τελικός
15:30 Απλό Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΠΥΓΜΑΧΙΑ
20:00 ΤΕΛΙΚΟΣ 51 κιλά Γυναικών
20:15 ΤΕΛΙΚΟΣ 56 κιλά Ανδρών
21:00 ΤΕΛΙΚΟΣ 75 κιλά Ανδρών

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ ΗΡΕΜΩΝ ΝΕΡΩΝ
15:00-16:30
C2 ανδρών 1000μ. (ΤΕΛΙΚΟΣ)
Κ1 ανδρών 200μ. (ΤΕΛΙΚΟΣ)
Κ4 γυναικών 500μ. (ΤΕΛΙΚΟΣ)
Κ4 ανδρών 1000μ. (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΒΟΥΝΟΥ (Mountain Bike)
18:30 ΤΕΛΙΚΟΣ Γυναικών

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ
17:00 10μ. ανδρών (Ημιτελικός)
22:30 10μ. Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΓΚΟΛΦ
13:30 - 21:50 ΤΕΛΙΚΗ Φάση Γυναικών

ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΠΕΝΤΑΘΛΟ
18:00 Κολύμβηση Ανδρών
21:30 Ιππασία Ανδρών
00:00 Σύνθετο (Αγώνας δρόμου/Σκοποβολή) Ανδρών - ΤΕΛΙΚΟΣ

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
16:00-17:10 Προκριματικά Ανσάμπλ
18:40-19:50 Προκριματικά Ανσάμπλ
21:20-23:45 ΤΕΛΙΚΟΣ Σύνθετο ατομικό

ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ
15:00-19:00 +80κ. (Α) & +67κ (Γ) - Προκριματικά
21:00-00:00 +80κ. (Α) & +67κ (Γ) - Προημιτελικά, Ημιτελικά
02:00-05:05 +80κ. (Α) & +67κ (Γ) - Ρεπεσάζ, ΤΕΛΙΚΟΙ

ΤΡΙΑΘΛΟ
17:00-19:15 ΤΕΛΙΚΟΣ Γυναικών

ΠΑΛΗ
16:00-19:00 Ελευθέρα (Α) 86κ., 125κ. - Προκριματικά/ρεπεσάζ
22:00-01:00 Ελευθέρα (Α) 86κ., 125κ. - ΤΕΛΙΚΟΙ

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Άνδρες
17:40 Βραζιλία-Ισπανία (Θέσεις 7-8)
19:00 Μαυροβούνιο-Ιταλία (Μικρός τελικός)
22:30 Ουγγαρία-Ελλάδα (Θέσεις 5-6)
23:50 Κροατία-Σερβία (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΜΠΑΣΚΕΤ
Γυναίκες
17:30 Γαλλία-Σερβία (Μικρός Τελικός)
21:30 ΗΠΑ-Ισπανία (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
Άνδρες
19:00 Ονδούρα-Νιγηρία Μικρός Τελικός
23:30 Βραζιλία-Γερμανία ΤΕΛΙΚΟΣ

ΒΟΛΕΪ
Γυναίκες
19:00 Ολλανδία-ΗΠΑ Μικρός Τελικός
04:15 Κίνα-Σερβία ΤΕΛΙΚΟΣ

ΧΑΝΤΜΠΟΛ
Γυναίκες
17:30 Ολλανδία-Νορβηγία Μικρός Τελικός
21:30 Γαλλία-Ρωσία ΤΕΛΙΚΟΣ

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια.

Υποβολή απάντησης

Παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ.
Παρακαλώ εισάγετε το email σας εδώ.
Παρακαλώ εισάγετε το σχόλιο σας εδώ.