• Σαρωτικό προβάδισμα της ΝΔ σε νέα δημοσκόπηση

Λύγισε στην παράταση τη Σεβίλλη

Πήρε και το Σούπερ Καπ Ευρώπης η Ρεάλ - Με γκολ στο 119'

Η Ρεάλ Μαδρίτης, παρά τις σημαντικότατες απουσίες, επικράτησε με 3-2 της Σεβίλλης στην παράταση, κάνοντας ανατροπή στην ανατροπή και κατέκτησε το Super Cup για τρίτη φορά στην ιστορία της. Ο Σέρχιο Ράμος ισοφάρισε σε 2-2 στο 93', ενώ ο Κάρλος Καρβαχάλ με εκπληκτική ατομική ενέργεια χάρισε το τρόπαιο στην ομάδα του!
sergio

Παρά τις σημαντικές απουσίες των Κέιλορ Νάβας, Κριστιάνο Ρονάλντο, Πέπε, Γκάρεθ Μπέιλ και Τόνι Κρόος, η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό, ήλεγξε στο ρυθμό του αγώνα και πίεσε για ένα γρήγορο γκολ. Στον αντίποδα, η Σεβίλλη στη μετα-Έμερι εποχή, με τον Χόρχε Σαμπάολι στον πάγκο της και με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση της, αντιμετώπισε δυσκολίες στην αρχή του παιχνιδιού.

Το μουδιασμένο ξεκίνημα εκμεταλλεύτηκαν οι μαδριλένοι που πήραν το προβάδισμα στο 21ο λεπτό με εκπληκτικό σουτ του Μάρκο Ασένσιολίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, το οποίο δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σέρχιο Ρίκο. Είχαν προηγηθεί δύο καλές στιγμές με πρωταγωνιστές τους Σέρχιο Ράμος (7') και τον σκόρερ (14') των "μερένγκες".

Οι παίκτες του Σαμπάολι προσπάθησαν να αντιδράσουν, πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά τα σουτ των Φράνκο Βάσκες και Ιμπόρα δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Τελικά, στο 41ο λεπτό οι Σεβιγιάνοι έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Μαριάνο έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Βιτόλο κατέβασε την μπάλα κι ο Βάσκες με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κίκο Κασίγια για το 1-1.

H έναρξη του δευτέρου μέρους θύμιζε ένα "deja vu" του πρώτου, αφού οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν ανέλαβαν τα ηνία και πίεσαν για δεύτερο γκολ. Μάλιστα, οι μαδριλένοι είχαν δύο καλές στιγμές σε ισάριθμα λεπτά (54'-55') με τους Βάθκεθ και Ίσκο. Στο 62' ο Γάλλος τεχνικός πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Καρίμ Μπενζεμά προκειμένου να δώσει επιθετική ώθηση στην ομάδα του.

Ο 28χρονος επιθετικός τον δικαίωσε, αφού δύο λεπτά αργότερα έφθασε μία "ανάσα" από το γκολ, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε πέρασε κόρνερ, καθώς κόντραρε στα σώματα. Τελικά, κόντρα στη ροή του αγώνα, η Σεβίλλη έκανε την ανατροπή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του νεοεισελθόντα Γέβγεν Κονοπλιάνκα. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Βιτόλο σε ανατροπή απ' τον Σέρχιο Ράμος μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Οι "μερένγκες" άσκησαν ασφυκτική πίεση στα τελευταία λεπτά προκειμένου να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ και τα κατάφεραν στον τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Βάθκεθ έκανε τη σέντρα από δεξιά κι ο Ράμος προ κενής εστίας έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, παίρνοντας ρεβάνς για τη φάση του πέναλτι! Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση. Εκεί, η Ρεάλ θέλησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ, χάνοντας μία καλή ευκαιρία με τον Μπενζεμά στο 91'. Δύο λεπτά αργότερα η Σεβίλλη έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Κολοντζιέιτσακ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι παίκτες του Ζιντάν πίεσαν ακόμη περισσότερο, έχασαν ανεπανάληπτες ευκαιρίες (ακυρώθηκε γκολ του Ράμος στο 99'), αλλά όποτε χρειάστηκε ο Σέρχιο Ρίκο με τρομερές αποκρούσεις κράτησε το σκορ στο επίπεδο του 2-2. Τελικά, στο 119' ο Κάρλος Καρβαχάλ με μία εκπληκτική ατομική ενέργεια που άρχισε από κλέψιμο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-2, χαρίζοντας τον τίτλο στην ομάδα του!

Πηγή: contra.gr