Ανετα το Γιβραλτάρ η Εθνική

Με το δεξί άρχισε η Εθνική τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Μουντιάλ νικώντας εύκολα με το Γιβραλτάρ στην Πορτογαλία. Μαγικό γκολ ο Μήτρογλου, πρώτο εντός έδρας τέρμα για την ιστορία του Γιβραλτάρ.

Παρά την ψυχρολουσία του 1-1 στο 26', δεν κόπιασε να φτάσει στο 4-1. Το ξέσπασμα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου έφερε τρία γκολ σε τρία λεπτά και οι τίτλοι τέλους έπεσαν από νωρίς, αφού στο δεύτερο μισό το σκορ δεν άλλαξε.

Ο Μήτρογλου είχε ανοίξει το σκορ για την Ελλάδα, προτού Γουάιζμαν (44'αυτ.), Φορτούνης (45') και Τοροσίδης (45') συμπληρώσουν τα "γαλανόλευκα" γκολ.

Γιβραλτάρ: Πέρες, Γουάισμαν, Ρόι Τσιπολίνα, Ράιαν Κασκιάρο, Τζόσεφ Τσιπολίνα, Γκαρσία, Γουόκερ, Μπόζιο (71' Κάιλ Κασκιάρο), Ερνάντες, Κουμπς (85' Γιόμε), Λι Κασκιάρο.

Ελλάδα: Καρνέζης, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Σάμαρης, Μανιάτης (71' Τζιόλης), Μάνταλος (62' Γιαννιώτας), Φορτούνης, Μπακασέτας, Μήτρογλου (73' Βέλλιος).