• Δημοσκόπηση ΠΑΜΑΚ: Μπροστά με 16 μονάδες η ΝΔ

Ζευγάρωσε τις νίκες του

Εύκολα ο Παναθηναϊκός, 4-0 τον ΠΑΣ

Ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τις νίκες στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 4-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.
pao-pas

Ο Παναθηναϊκος επικράτησε 4-0 του αξιόμαχου, μέχρι να μείνει με 10 παίκτες, ΠΑΣ Γιάννινα στο «Απόστολος Νικολαϊδης», διπλασιάζοντας τις νίκες του στο πρωτάθλημα της Super League.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι το 22ο λεπτό, με τον Παναθηναϊκό να έχει τα ηνία του αγώνα, αλλά χωρίς να δημιουργεί αξιόλογες ευκαιρίες μπροστά απ' τα καρέ του Πασχαλάκη. Όμως, μετά την αποβολή του γκολκίπερ του ΠΑΣ, οι «πράσινοι» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, έφτασαν στο γκολ στο 38ο λεπτό με τον Μπεργκ, ενώ θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει κι άλλα τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τα ηνία της αναμέτρησης και έφτασε στο 2-0 με πλασέ στην κίνηση του Λουντ μετά από ωραία σέντρα του Μπεργκ στο 54ο λεπτό.

Ο Σουηδός επιθετικός πέτυχε δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 76ο λεπτό για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ στο φινάλε ο Λέτο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 4-0. Ο ΠΑΣ ολοκλήρωσε το ματς με 9 παίκτες, αφού τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Ακόστα και ο Γιάννης Πετράκης είχε πραγματοποιήσει και τις τρεις αλλαγές.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ, Κουλιμπαλί, Ιβανόφ, Σάμπα, Μολέντο, Χουλτ, Λεντέσμα, Ζέκα, Λουντ, Μπεργκ, Λέτο.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Πασχαλάκης, Καρανίκας, Μπέριος, Κούτρης, Σκόνδρας, Γιάκος, Ακόστα, Ναδάλες, Κοζορώνης, Μαμπουλού, Κόντε.