Τεσσάρα στην Ξάνθη

Εντυπωσίασε η ΑΕΚ στην πρεμιέρα

Η ΑΕΚ νίκησε με το ευρύ 4-1 την Ξάνθη στο Ολυμπιακό Στάδιο στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στη Super League.

Η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή κόντρα στην Ξάνθη στο Ολυμπιακό Στάδιο, επικρατώντας με το άνετο και επιβλητικό 4-1 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα της Super League.

Το ματς στο ΟΑΚΑ άρχισε ιδανικά για την ΑΕΚ, αλλά και για τον κόσμο που είδε 4 γκολ στα 15 πρώτα λεπτά, εκ των οποίων τα 3 της αγαπημένης του ομάδας. Η Ένωση προηγήθηκε μόλις στο 7ο λεπτό με γκολ του Αλμέιδα έπειτα από ασίστ του Πατίτο και στο 10' ο Μάνταλος με κεφαλιά έκανε το 2-0. Η Ξάνθη προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε άμεσα -στο 12' με τον Γιουνές- αλλά ο Αλμέιδα με τρομερό σουτ τέσσερα λεπτά αργότερα «έγραψε» το χορταστικό 3-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός συνεχίστηκε σε υψηλά επίπεδα και η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Tα γκολ δεν έπεφταν βροχή όπως στο πρώτο, αλλά στο 76' οι γηπεδούχοι βρήκαν το τέταρτο με σκόρερ τον Ντίντακ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό και θριαμβευτικό 4-1.