Επικράτησε του Παναιτωλικού

Με το δεξί ο ΠΑΟΚ στο νέο πρωτάθλημα

Πιο εύκολα απ' ό,τι δείχνει το 2-1 ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παναιτωλικό στην Τούμπα για το πρωτάθλημα της Super League,
rodrig

Σε μία αναμέτρηση, στο περιθώριο της οποία η ΠΑΕ ΠΑΟΚ τίμησε την Άννα Κορακάκη για τα δύο μετάλλια που κατέκτησε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα 2-1 του Παναιτωλικού και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη Super League.

Ο Δικέφαλος ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μπίσεβαρ να ανοίγει με κοντινό πλασέ το σκορ, ενώ στο 27' ο Ροντρίγκες ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Ο Παναιτωλικός απογοήτευσε με την εικόνα του στο πρώτο ημίχρονο, όντας ακίνδυνος επιθετικά.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος (είχε και δοκάρι) σε αντίθεση με τον Παναιτωλικό που συνέχισε να έχει προβληματική εικόνα. Πάντως, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και έπειτα από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, ο Ουάρντα σκόραρε και μείωσε για την ομάδα του Αγρινίου διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ιβιτς): Γλύκος, Μάτος, Τζαβέλλας, Κρέσπο, Βαρέλα, Κάνιας, Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ (66’ Σάκχοφ), Ροντρίγκες, Τζάλμα Κάμπος, Κλάους (66’ Περέιρα).

Παναιτωλικός (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Τσοκάνης, Κούσας, Χαντακιάς, Μύγας (78' Μουνιόζ), Μάκος, Πάουλο, Ουαρντά, Φερέιρα (46’ Λεντέσμα), Τομάν, Μαρκόβσκι (60’ Κλέσιο).