ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΙ

Μπάσκετ

Απόλυτος κυρίαρχος του ντέρμπι ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός έκανε μία... μπουκιά τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι του ΣΕΦ, επικρατώντας με το επιβλητικό 88-63.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το ντέρμπι του ΣΕΦ για το πρωτάθλημα μπάσκετ με τον Ολυμπιακό να διαλύει 88-63 τον κακό και προβληματικό Παναθηναϊκό.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος και εκμεταλλευόταν κάθε λάθος του Παναθηναϊκού, με αποτέλεσμα να πάρει πολλούς πόντους στον αιφνιδιασμό. Ο Σπανούλης τελείωσε χωρίς καλάθι την πρώτη περίοδο, αλλά είχε δημιουργικό ρόλο, μοιράζοντας 5 ασίστ. Το θέμα, βέβαια, είναι πως ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κεφαλοποιήσει την ανωτερότητά του σε μια μεγάλη διαφορά με αποτέλεσμα το 23-17 να κρατά τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι.

Το ίδιο και στην αρχή της δεύτερης περιόδου όπου ο Ολυμπιακός έπαιρνε εύκολα καλάθια, αλλά αδυνατούσε να κρατήσει τη διαφορά. Το έκανε στο τέλος όπου βελτιώθηκε στην άμυνα και με συνεχόμενα τρίποντα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο εκτοξεύοντας το προβάδισμα στο +18 (50-32).

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στα σχοινιά από το 14-1 σερί του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο και έψαξε την αντίδραση ώστε να παραμείνει στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Ολυμπιακός, όμως, συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ, να εκτοξεύει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και να κλείνει την τρίτη περίοδο όντας μπροστά με 68-49. Πλέον, το ντέρμπι είχε αποκτήσει... ερυθρόλευκο χρώμα και το μόνο που περιμέναμε να δούμε είναι τη διαχείριση του προβαδίσματος από τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα από τον κακό Παναθηναϊκό φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 88-63.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 50-32, 68-49, 88-63

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπιρτς 9, Σπανούλης 2 (7 ασ.), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Γκριν 14 (2), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 7 (1), Μιλουτίνοφ 3, Χάκετ 9 (1), Λοτζέσκι 15 (3 τρίπ., 9 ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 10, Φελντέιν 9 (2), Γκιστ 10 (1), Χαραλαμπόπουλος 2, Καλάθης 5 (1), Ρίβερς 3, Φώτσης 3 (1), Παππάς 9 (1), Μπουρούσης 12.