Ποδόσφαιρο

Διπλό-ανάσα της ΑΕΚ στη Λάρισα

Η ΑΕΚ πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Λάρισας για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.
_______aek

Η ΑΕΚ άφησε πίσω της τη βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό και πήρε μεγάλη νίκη στην έδρα της ΑΕΛ με 2-1, για την 7η αγωνιστική της Super League, παίζοντας μάλιστα για μεγάλο διάστημα με παίκτη λιγότερο.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, αφού μόλις στο 4ο λεπτό προηγήθηκε με γκολ του Πλατέλλα. Η φάση ξεκίνησε από κλέψιμο του Μάνταλου, αυτός συνεργάστηκε με τον Αραβίδη, ο Μπακασέτας πήρε την μπάλα, την έδωσε στον σκόρερ κι αυτός με εξαιρετικό σουτ, δεν άφησε περιθώρια αντίδραση στον γκολκίπερ της ΑΕΛ.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, χάνοντας μια καλή ευκαιρία με τον Ντοντό στο 28', αλλά η ΑΕΚ βρήκε και δεύτερο γκολ πάλι από τον Πλατέλλα, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2 στο 30ο λεπτό. Το καλό για την ομάδα της Λάρισας είναι πως βρήκε γρήγορα αντίδραση και στο 33' μείωσε με τον Ναζλίδη, ο οποίος διαμόρφωσε το 1-2 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Γκάλο με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 73ο λεπτό, αλλά η ΑΕΚ στάθηκε όρθια και πήρε τη νίκη με 2-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λάρισα (Άγγελος Ανασταδιάδης): Καβουσάκης, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Κόντορ, Αναστασόπουλος (63' Ουρτάδο), Φατιόν (56' Ντέλεσιτς), Γκόλιας, Ντοντό, Αβραάμ, Ναζλίδης.

ΑΕΚ (Τιμούρ Κετσπάγια): Ανέστης, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπακασέτας, Χριστοδουλόπουλος (52' Αλμέιδα), Πλατέλλας (68' Λαμπρόπουλος), Αραβίδης (87' Μπακάκης).