Έριξε τεσσάρα

Η Τσέλσι διέλυσε τον Μουρίνιο!

Θρίαμβος της Τσέλσι, η οποία επικράτησε 4-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του Μουρίνιο για το αγγλικό πρωτάθλημα.
chelsea2

Εφιαλτική ήταν η επιστροφή του Ζοσέ Μουρίνιο στο «Στάμφορντ Μπριτζ» (αυτή τη φορά ως προπονητής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ) με την Τσέλσι να επικρατεί με το θριαμβευτικό 4-0.

Το ξεκίνημα της Τσέλσι ήταν ιδανικό, αφού στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης προηγήθηκε με 2-0. Μόλις στο 1ο λεπτό (συγκεκριμένα στο 30ο δευτερόλεπτο) ο Πέδρο άνοιξε το σκορ για τους Λονδρέζους (πετυχαίνοντας το γρηγορότερο γκολ στην εφετινή Premier League), ενώ στο 21' ο Κέιχιλ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο προσπάθησε να αντιδράσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδια, αλλά η Τσέλσι ήταν αυτή που είχε τις ευκαιρίες να πετύχει και τρίτο γκολ. Το πέτυχε στο δεύτερο μέρος με σκόρερ τον Εντέν Αζάρ (ο οποίος έφτασε τα 4 τέρματα κόντρα στη Γιουνάιτεντ), ενώ ο Καντέ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το θριαμβευτικό 4-0.

Η σύνθεση της Τσέλσι: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίζ, Κέιχιλ, Μόζες, Καντέ, Μάτιτς, Αλόνσο, Πέδρο, Ντιέγκο Κόστα, Αζάρ

Η σύνθεση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Μπεγί, Μπλιντ, Φελαϊνί, Άντερ Ερέρα, Ράσφορντ, Πογκμπά, Λίνγκαρντ, Ιμπραχίμοβιτς